Zkouška odpalovacího zařízení Patriot v Toruni. Zprovoznění polského protiraketového štítu

Dne 14. října se v polním výcvikovém středisku Centra dělostřelecké přípravy a vyzbrojování v Toruni uskutečnila zkouška jedné ze dvou baterií Patriot, které byly zakoupeny v rámci programu „Vistula“, jenž byl zahájen v roce 2018, jak píše server Breaking Defence. Vysvětlíme vám, co Patriot umí.

Kromě odpalovacích zařízení zakoupených ministerstvem obrany byly z Německa do Polska v rámci NATO přesunuty další dvě baterie systému Patriot, které mají chránit americká zařízení a jednotky umístěné v Podkarpatské Rusi.

Podle dříve dohodnutého harmonogramu dodávek měly být baterie pro Polsko dodány v roce 2022 a v provozu měly být do roku 2024. Situace ve východní Evropě však vedla k urychlení nasazení nového systému protivzdušné obrany do služby v SZRP.

Polský Patriot – jeden z nejnovějších na světě

První systém MIM-104A Patriot získal počáteční operační připravenost v americké armádě v roce 1984, ale od té doby se systém několikrát vyvíjel a nabízel nové schopnosti.

Verze zakoupená Polskem je nejnovější variantou PAC-3+ využívající síťově orientovanou architekturu integrovaného systému velení protivzdušné a protiraketové obrany (IBCS). Na rozdíl od Patriotů používaných americkou armádou nemá centrální velitelské centrum, jehož vyřazení má za následek „umlčení“ všech odpalovacích zařízení, která jsou na něj napojena.

Pokud dojde ke zničení jednoho střediska řízení palby EOC (Engagement Operation Centre), je možné, aby odpalovací zařízení převzalo jiné EOC viditelné v síti. Tím se zvyšuje bezpečnost systému. Totéž platí i pro radary, což výrazně ztěžuje „umlčení“ systému například nálety letadel upravených pro mise typu SEAD. Takové případy jsme již viděli během války na Ukrajině, kde byla napadena velitelská centra systémů S-300.

Kromě toho budou Patrioty pro Polsko používat dva radary AN/MPQ-65 na baterii, které však budou časem nahrazeny radary LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defence Sensor) zajišťujícími všesměrový dohled. Na rozdíl od starších AN/MPQ-65 mají anténu vyrobenou technologií AESA, ale oblast pokrytí 360 je nerovnoměrná. Největší pokrytí nabízí přední anténa, zatímco další boční antény nabízejí mnohem menší pokrytí.

Polské Patrioty se také vyznačují větší palebnou silou než americké, protože jedna polská baterie se skládá z osmi odpalovacích zařízení, zatímco americká baterie má šest odpalovacích zařízení.
Mezi municí používanou systémem Patriot mohou být i starší střely PAC-2 GEM-T, které jsou relativně úsporným prostředkem pro boj s letadly (střely používají klasickou tříštivou a demoliční hlavici). Polsko se však rozhodlo vsadit na nejnovější rakety PAC-3 MSE, jejichž první test se uskutečnil v roce 2008.

Jedná se o střely určené výhradně k boji proti balistickým střelám v poslední terminální fázi letu s použitím kinetické hlavice. Zjednodušeně řečeno nemají výbušnou hlavici, ale spíše modul, který s pomocí malých raketových motorů přesně navádí cíl ke zničení. To znamená, že nejnovější rakety nejsou levné, jedna stojí 5-7 milionů USD, v přepočtu cca 126-177 milionů Kč, jak píše server Gov.

Protiletadlový deštník nad Polskem ještě letos

Dosah těchto střel závisí na cíli, protože proti balistickým cílům, jako je Iskander, je dosah zásahu kratší (do 40 km) než proti mnohem pomaleji se pohybujícím letadlům (cca 120 km). Z tohoto důvodu je systém určen k ochraně strategických míst, jako je hlavní město, před raketovými útoky s výbornou viditelností na Ukrajině. To je o to důležitější, že dokud nebudou Patrioty funkční, Polsko nemá žádné obranné prostředky, a to nepočítáme-li spojenecké systémy.

Je to také nejvyšší stupeň polského protiraketového štítu, pod ním budou systémy s menšími schopnostmi pořízené v rámci programů Narew, schopné sestřelovat například řízené střely, a úplně dole jsou ruční komplety Poprad, Pilica a Piorun. Tato vrstvená konstrukce umožňuje mnohem účinnější obranu a vhodnou volbu prostředků vzhledem k přicházejícím cílům.

Kromě Polska systém Patriot v posledních letech zakoupilo také Švédsko, Rumunsko nebo Švýcarsko. Americká armáda bude v nadcházejících letech modernizovat své systémy na podobný standard.

Zdroj: redakce, breakingdefence.com, gov.pl, Wikipedia