Zkontrolujte si peněženku: V oběhu jsou stále statisíce neplatných bankovek. V běžné bance je už nevyměníte
Už to jsou více jak dva roky, co skončila platnost některých bankovek. Přesto je stále možné se k některým z nich nedopatřením dostat. Následující článek prozradí, které to jsou a jak je případně směnit za platné bankovky.
Přesně 30. června 2022 skončila platnost starších vzorů platidel z let 1995-1999. Konkrétně se jedná o bankovky 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč. Poznat se dají podle jednoho z ochranných prvků. Úzkého stříbřitého proužku, který vertikálně protíná bankovku.
Platné oběživo má proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Letopočet uvedený na vrchní straně bankovky je dalším znakem, podle kterého je možné je od sebe rozlišit. Neplatné papírové peníze také postrádají další ochranné prvky. Dnes se dají na platných papírovkách najít na lícní straně v levém bílém pruhu. Vyskytují se především na jeho pravé straně pod uvedenou hodnotou platidla v podobě žlutých kroužků.
Riziko je stále vysoké
Podle červnových informací ČNB zůstává v oběhu stále více než 41 miliónů kusů. Je proto pravděpodobné, že s nimi můžete přijít do kontaktu. Na pozoru je se třeba mít především před stokorunami, kterých by mělo být v oběhu 20 milionů kusů. Na druhém místě jsou dvousetkoruny s 13,5 miliony kusů. K výměně nadále chybí 4,5 milionu kusů tisícikorun, 1,9 milionu kusů pětisetkorun a 1,1 milionu kusů dvoutisícikorun.
Když se objeví v peněžence
Když u sebe najdete starou papírovku o peníze nepřijdete. Je si ale nutné uvědomit, že od vás obchodníci nejsou povinni tyto bankovky přijímat. Obchodník je s vámi za své služby či zboží směnit může. Nesmí je ale dále pouštět do oběhu!
Toto jednání naplňuje formu přestupku, za který je možné uložit vysoké pokuty. Provozovatelům samoobslužných zařízení lze uložit pokutu do 1 milionu korun. To samé platí pro právnické osoby, které nejsou zpracovatelem tuzemských bankovek a mincí, směnárníkem nebo úvěrovou institucí provádějící pokladní operace.
Právnickým nebo podnikajícím fyzickým osobám hrozí pokuta mnohem vyšší. Může dosáhnout až 10 milionů korun. Když vám obchodník vydá neplatnou bankovku a následně jí odmítne vyměnit. Zákazníkům se doporučuje podat podnět na Českou národní banku, která jej prošetří.
Jak je vyměnit?
Pouze do 30. června 2024 existovala možnost vyměnit staré peníze ve všech úvěrových institucích, které se zabývají prováděním pokladních operací. Neznamená to ale, že to tím haslo a nezbude vám nic jiného, než je pokoutně směňovat. Anebo čekat několik desítek let a doufat, že jednou třeba naberou na sběratelské hodnotě. Jejich výměna by měla být časově neomezená.
Od 1. července 2024 máte pořád možnost bankovky vyměnit za nové. Pouze už pouze na pokladnách ČNB. V České republice se nachází celkem sedm poboček ČNB. V Praze, Brně, Hradci Králové, Ostravě, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem.
Na paměti ale mějte blížící se reorganizaci ČNB. Souvisí s přechodem centrální banky na digitální komunikaci. Od 1. listopadu 2024 budou uzavřeny pokladny na pobočkách v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem. Pro veřejnost budou do roku 2026 poskytovat bezhotovostní služby. Od té doby se zcela uzavřou.
Kromě platidel z let 1995-1999 trvá stále možnost směnit bankovky ještě starší. Týká se to vzoru 1993. Pro tyto papírovky v hodnotách 1 000 Kč a 5 000 Kč byla ukončena platnost již 1. 7. 2001. Platnost stovek, dvoustovek a pětistovek z roku 1993 vypršela 31. 1. 2007.
Níže si můžete pustit video a na vlastní oči si prohlédnout rozdíly mezi starými a novými platidly.
Zdroj: zakonyprolidi.cz, cnb.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]