Zkontrolujte peněženku: Od ledna 2025 končí platnost některých platidel. Pozdější výměna není možná
Už jen posledních pár měsíců potrvá platnost tzv. kolkových známek. Od 1. ledna 2025 se z nich stanou bezcenné papíry. Na pozoru by se proto měl mít každý jejich majitel.
Kolkové známky mají na našem území dlouhou historii. Byly zavedeny už za dob Rakouského císařství v roce 1854. Důvody jejich vzniku byly bezpečnostní, praktické a také protikorupční. Došlo díky nim i k omezení počtu pracovišť a zaměstnanců úřadů, kteří přicházeli do kontaktu s hotovostí.
Jedná se o ceninu, s níž je možné hradit správní nebo soudní poplatky. V některých případech i daně. Její funkce je podobná klasické poštovní známce. Plátce poplatku si ji zakoupí v potřebné hodnotě a počtu. Poté známky nalepí na příslušnou listinu tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Správce poplatku opatří známky razítkem s neodstranitelnou barvou tak, aby jeho část byla na obou dílech kolkové známky a část na listině.
V České republice jsou vydávány Ministerstvem financí v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 Kč. Jejich užívání přesně stanovuje vyhláška o kolkových známkách č. 283/2010 Sb. Jsou to dvoudílné známky oddělené perforací s lepivou vrstvou na zadní straně. Na jejich horním dílu o šířce 12,5 mm je vyobrazený velký státní znak ČR, číslo označující její hodnotu, označení jednotky Kč a nápisy „Česká republika“ a „Kolková známka“. Dolní díl o šířce 23 mm poté označuje pouze hodnotu s označením Kč a nápisem „Kolková známka“.
Přežitek i podvody
Současná podoba kolkových známek nabyla účinnost dnem 1. ledna 2011 zrušením předchozí vyhlášky o kolkových známkách č. 192/1993 Sb. Jako hlavní důvod jejich definitivního zrušení označilo ministerstvo především jejich ekonomickou zátěž pro státní rozpočet. V období 2014 až 2021 dosáhly náklady spojené s jejich výrobou a distribucí půl miliardy korun. Každoroční úspora by se proto měla pohybovat v desítkách milionů korun.
Nejedná se však o jediné diskutabilní téma, které známky provází. V rámci elektronické doby a snahám o pokrok na poli digitalizace se staly přežitkem. Zejména nejmladší generace o nich možná ani nikdy neslyšela. Veškeré sousední země jejich platnost zrušily už dávno. Rakousko v roce 2002 a Slovensko v roce 2015. I přes veškerá zabezpečení a ochranné prvky známek se našli tací, kteří i s nimi zkoušeli podvádět.
Ministerstvo financí při svých kontrolách odhalilo velké počty kolkových známek, které byly na České poště vyměněny jako poškozené z důvodu absence spodní lepící vrstvy, aby se v následném trestním řízení zjistilo, že se jednalo o známky, které byly odlepeny z podání uložených do archivu. V minulosti byly zaznamenány i případy nepoctivých prodejců, kteří je prodávali dráž, než je jejich nominální hodnota. Někteří podvodníci zase vraceli k odkupu kolky, jenž vykazovaly známky použití.
Jak se jich zbavit?
Kromě odkupu nepoškozených kolkových známek je možná i výměna těch poškozených. Pokud majitel vlastní slepené, potrhané, znečištěné, nebo neoražené kolkové známky nalepené na nepodaných podáních, může je vyměnit na České poště za poplatek 10 % z nominální hodnoty kolkové známky vč. DPH.
Momentálně je všem jejich majitelům doporučeno je použít k platbě správního či soudního poplatku. Nepoužité a nepoškozené kolkové známky se také dají vrátit na příslušné pobočce České pošty do 31. prosince 2024. Poté to již nebude možné. Pro platby správních a soudních poplatků budou sloužit ostatní možnosti jako např. platba kartou, bankovním převodem, v hotovosti na pokladně, nebo vložením prostředků v bance, popř. poště ve prospěch příslušného účtu.
Zdroj: mfcr.cz, zakonyprolidi.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]