Země se otáčí stále rychleji. To by mohlo způsobit chaos při měření času

Čas, jak ho známe, se může brzy začít měnit a dny se mohou zkracovat. Podle vědců je to proto, že se Země otáčí rychleji než kdykoli předtím. Podle nich se však není čeho obávat, protože dopad bude činit zlomky sekundy za rok, píše server Inverse.

Země se kolem své osy otočí přibližně každých 24 hodin, tedy za 86 400 sekund. Ačkoli je to standardní časový rámec, který očekáváme, ve skutečnosti není každý den stejný kvůli nedokonalému tvaru zeměkoule a jejímu složitému vnitřku.

Před několika sty miliony let trval pozemský den pouhých 22 hodin, a když se podíváme do doby před miliardami let, zkrátí se na 19 hodin. Předpokládá se, že za miliony let bude den mnohem delší než v současnosti, přestože se zdá, že planeta se v současnosti pohybuje mnohem rychleji.

Země nabírá rychlost

Vědci zatím nevědí, proč se rotace Země zrychluje, ale někteří tvrdí, že by to mohlo být způsobeno jevem zvaným Chandlerova fluktuace. Docent Leonid Zotov z Univerzity HSE řekl, že Chandlerova oscilace je označení pro mírný, nepravidelný pohyb zeměpisných pólů Země po povrchu zeměkoule. Podle něj se kmitání mezi lety 2017 a 2020 záhadně zastavilo, a proto byly dny o něco rychlejší.

Dalším vysvětlením může být změna klimatu. Tvar Země se mění v důsledku tání ledovců, takže je na pólech plošší a na rovníku kulatější. Na druhou stranu profesor Judah Levine z Coloradské univerzity v Boulderu a odborník na čas z Národního institutu pro standardy a technologie (NIST) se domnívá, že tento efekt nemůže vysvětlit, proč se planeta začala náhle otáčet rychleji. Ve skutečnosti by tání ledovců mělo mít opačný účinek. Moment setrvačnosti planety by se zvýšil, což by zpomalilo její pohyb.

Podle profesora Levina je nejlepším vysvětlením změny času zemská atmosféra. „Jednou z možností je výměna hybnosti mezi Zemí a atmosférou,“ říká profesor Levin. „Jejich součet je konstantní, což například znamená, že pokud se atmosféra zpomalí, Země se zrychlí. Nebo naopak, pokud se atmosféra zrychluje, Země se zpomaluje.“

Záporné přestupné sekundy

Každý přestupný rok si musíme do kalendáře přidat jeden den navíc, abychom byli synchronizováni s otáčením Země kolem Slunce. U zrychlující se planety však může být nutné přidat „zápornou přestupnou sekundu“.

Podle Levina, pokud se planeta bude i nadále otáčet příliš rychle, budou možná výrobci hodin muset do konce desetiletí odstranit celou sekundu. Hodiny by například mohly přeskočit z 23:59:58 31. prosince 2029 rovnou na 00:00:00 1. ledna 2030.

Zdroj: inverse.com