Země bude mít prstence podobné Saturnu z vesmírného odpadu, tvrdí vědci

Znečištění na zemi, ve vodě i ve vzduchu a teď i skládka ve vesmíru. Země je na nejlepší cestě stát se smetištěm naší sluneční soustavy, napsal server NY Post.

Výzkumník Abbott uvedl, že Země je na nejlepší cestě mít své vlastní prstence. „Budou jen z vesmírného smetí,“ řekl začátkem tohoto měsíce. Čtyři z našich slunečních sousedů Jupiter, Saturn, Neptun a Uran, se mohou pochlubit nějakým typem prstenců, přičemž druhý z nich je samozřejmě tím nejokázalejším příkladem. Charakteristické široké prstence zdobící Saturn jsou tvořeny ledem a horninami, které byly uzamčeny na oběžné dráze planety. Totéž obecně platí i pro ostatní, s různým složením ledu a kosmického prachu.

Ministerstvo obrany a Úřad pro program orbitálního odpadu NASA vedou podrobné záznamy o objektech, které krouží kolem Země. V současné době se odhaduje, že existuje 23 000 kusů orbitálního odpadu, což je termín NASA pro pozemskou dálnici vesmírného smetí, které jsou větší než softbalový míč, a až stovky milionů dalších kousků menších rozměrů. Při rychlosti 28 160 km/h představují tyto větší kusy vážnou hrozbu pro kosmické cestování a výzkum.

Výzkumníci z Utahu se zabývají studiem bezpečných a ekonomických způsobů, jak vyčistit naši oběžnou dráhu. Abbott varoval před navrhovanými metodami, které mají vesmírný odpad zastavit v jeho cestě. „Většina tohoto smetí se točí,“ řekl Abbott. „Když natáhnete ruku, abyste ho zastavili robotickou paží, zlomíte ji a vytvoříte další odpad.“ Předpokládá se, že ročně spadne zpět na Zemi 200 až 400 kusů, i když většina z nich shoří v atmosféře dříve, než stihne dopadnout.

Více letů do vesmíru, více odpadu

S rostoucím komerčním vesmírným závodem však pozorovatelé jistě uvidí na noční obloze více objektů a následně i více odpadu. Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk i Blue Origin Jeffa Bezose oznámili, že v příštích letech plánují vypustit desítky tisíc nových satelitů.

Právě minulý týden ruská vesmírná agentura bez varování sestřelila jednu ze svých inertních družic, čímž téměř 2,5tunový satelit explodoval na kusy a posádka Mezinárodní vesmírné stanice propadla panice z možného dopadu výbuchu.

Klíč k Abbottovu výzkumu, spočívá v magnetismu. „V podstatě jsme vytvořili první tažný paprsek na světě,“ řekl profesor strojního inženýrství. „Teď už je to jen otázka inženýrství. Postavit věc a spustit.“

Zdroj: nypost.com