Zbraň budoucnosti hackerů – škodlivý kód DNA
Výsledky výzkumu, které na konferenci USENIX Security prezentovala skupina vědců z washingtonské univerzity, ukazují, že je možné zakódovat škodlivý software do fyzických řetězců DNA, což může vést k situaci, kdy sekvenátor genů během své analýzy přemění výsledná data na program, který poškodí systém sekvenování genů a převezme kontrolu nad počítačem. Složitou problematiku rozebírá web Wired.
„Víme, že pokud má protivník kontrolu nad daty, která počítač zpracovává, může potenciálně převzít kontrolu nad tímto počítačem,“ řekl Tadayoshi Kohno, profesor informatiky na Washingtonské univerzitě, který projekt vedl, a přirovnal tuto techniku k tradičním útokům hackerů, kteří umisťují škodlivý kód na webové stránky nebo do příloh e-mailů. Podle výzkumníků je sice útok tohoto druhu pro skutečného špiona nebo zločince zatím málo užitečný, ale postupem času by se mohl stát pravděpodobnějším, protože sekvenování DNA se stává běžnějším, efektivnějším a navíc prováděným externími subjekty na zranitelných počítačových systémech.
Pokud by se hackerům skutečně podařilo provést útok tohoto typu, mohli by podle výzkumníků získat přístup k cennému duševnímu vlastnictví nebo poškodit genetickou analýzu, například forenzní testování DNA. Na druhou stranu by například společnosti mohly do DNA geneticky modifikovaných produktů vložit škodlivý kód a považovat to za způsob ochrany obchodního tajemství.
Zdroj: Wired