Zbraň AHS Krab nemá obdoby. Ukrajinci chválí polskou houfnici. V čem je tak výjimečná?

„Ve srovnání s Žiguli je to jako terénní auto“. To je jen jedna z ilustrativních pochval na adresu polské houfnice Krab. Ukrajinští vojáci si pochvalují polské vybavení. Mají k tomu dobrý důvod. Na bojišti se jim daří opravdu dobře, jak napsal web Mil.

Ukrajinské 26. dělostřelecká brigáda zveřejnila na Facebooku krátkou fotoreportáž, která ukazuje využití polské houfnice ukrajinskou armádou. Jedná se o samohybné houfnice ráže 155 mm vyráběné společností Hutla Stalowa Wola.

Mezi slovy chvály na adresu polské techniky stojí za zmínku, že je obtížné pořídit efektní fotografie, na nichž je vidět okamžik střelby s ohněm linoucím se z hlavně.

Ačkoli jsou takové fotografie proveditelné, Ukrajinci poukazují na to, že při střelbě z Krabu se z hlavně uvolňuje méně ohně (a je tedy méně viditelný). Tvrdí, že je to důsledek použití jiné prachové náplně než u dělostřelectva ruského původu.

Ukrajinci také poukazují na menší výbuch a hluk vznikající při střelbě, takže vojáci v okolí houfnice netrpí hlukem, jako u ostatních houfnic. Obrazně řečeno, polskou techniku popisují jako moderní SUV a staví ji do kontrastu s postsovětským dělostřelectvem, které popisují jako Žiguli (Lada 2101).

AHS Krab lepší než německá PzH 2000

Polské kanónové houfnice si v boji vedly mnohem lépe než německé PzH 2000, které byly po léta považovány za nejlepší zbraně své třídy na světě. V praxi se ukázalo, že německé zbraně jsou nespolehlivé a odolávají frontovým podmínkám mnohem hůře než polské zbraně Krab, jak napsal server Armed Forces.

Technické parametry Krabu a PzH 2000 jsou podobné a německá technika se může zdát o něco lepší (mimo jiné díky teoreticky vyšší rychlosti palby), ale v praxi se německá kanónová houfnice po technické stránce příliš neosvědčila, v terénu a v podmínkách aktivní války je velmi křehká a rozmarná.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armedforces.eu