Zbavte se molů navždy díky tomuto jednoduchému a geniálnímu triku s pepřem
Určitě jste se už alespoň jednou ve svém životě setkali s molem. Malí poletující škůdci nás dokážou pořádně potrápit. Šatní moli si libují v našem oblečení, potravinoví zase v našich kuchyňských surovinách. Těchto otravných potvůrek se přitom zbavíte jednoduchým trikem. Poradíme vám!
Zaměřme se nyní na potravinové moly. Ti dokážou velmi snadno proniknout i do zdánlivě dobře uzavřených sáčků. Donést domů si je můžete s nákupem z obchodu. Ochránit svou domácnost před tímto škůdcem můžete tak, pokud si nebudete doma dělat zbytečně velké zásoby potravin.
Rizikové suroviny jako jsou mouka, cukr, koření a těstoviny kontrolujte hned po příchodu z obchodu. Potravinový mol totiž přímo zbožňuje sypké potraviny. Uchovávat byste je měli v těsnících dózách s pevným víkem. Pokud přece jen ve spíži mola objevíte, je čas na důkladný úklid. Všechny potraviny, ve kterých objevíte larvu mola, bez rozmýšlení vyhoďte. Celou spíž, a kuchyň poté důkladně umyjte. Použijte k tomu octovou vodu, kdy klasický ocet smícháte v poměru 1:1 s teplou vodou. Moli zápach octu přímo nesnášejí. Do spíže si potom zavěste speciální mucholapky.
Mol šatní miluje tmavá a zatuchlá místa
Co se týče molů šatních, tak i tohoto škůdce si můžete domů přinést z obchodu. Šatní mol se živí keratinem, což je druh rohoviny obsažený právě v určitých materiálech jako je len, bavlna, vlna a další. Z vláken si pak mol dokáže utkat i kuklu, do které se následně dokonale zamotá. Protože má šatní mol nejradši tmavá místa, schovává se převážně ve skříních mezi vaším oblečením. Mola snadno vyrušíte rozsvícením světla a těžko snáší také hluk. Proto když se zničehonic objevíte v ložnici, rozsvítíte a otevřete dveře skříně, mol se vyleká a vyletí ihned ven. Škody ale stihne napáchat dost. Velmi snadno se prokouše i plastovým obalem nebo krabicí. Co tedy udělat proto, abychom své oblečení před molem uchránili? Často větrejme, roztahujme závěsy a do skříně nikdy nevěšme vlhké nebo mokré oblečení. Moli také nesnášejí zimu, takže v zimních měsících můžete nechat otevřená okna a skříň s oblečením pořádně vymrzne.
Znáte trik s pepřem? Zaručeně pomůže
Naše babičky se molů zbavovaly jednoduchým trikem a nutno podotknout, že stále funguje. Stačí vám k tomu obyčejný černý pepř. Je jedno, jestli máte pepř mletý nebo v kuličkách, nasypte ho v dostatečném množství do skříně, dozadu do polic i na dno. Aromatická vůně pepře moly spolehlivě odradí od dalšího pobytu u vás a uletí pryč. Je ale nutné pepř pravidelně vyměňovat, protože každý dnem ve skříni jeho aroma vyprchává. Pepř doporučujeme měnit každé tři dny, poté preventivně co týden.
Zkuste i další pasti na moly
Moli jsou malí, nenápadní, ale dokáží škodit. Zbavit se jich můžeme i pomocí dalších osvědčených babských rad. Jak jsme již naznačili, moli nesnáší vůně a aromatické suroviny. V šatníku tedy mějte zavěšenou např. smrkovou větvičku nebo levandulové sáčky. Výborně funguje i voňavé mýdlo, které jednoduše vložíte mezi oblečení ve skříni. Moly můžete ale stejně dobře nalákat i na misku s pivem. To platí převážně pro moly potravinové. Do malé mističky nalijte pivo nebo trochu melasy, případně sladký sirup a pak už jen čekejte, kolik potvůrek do pasti chytí.
Pokud žádná babská rada nepomáhá, je nutné obrátit se na pomoc chemickou. Na domácí použití jsou vhodné přípravky s feromony. Seženete je v běžném obchodě. Jejich výhodou je opravdová jednorázová pomoc. Moli se totiž do vaší domácnosti už dlouho nevrátí. Feromony je spolehlivě zlikvidují.
Zdroje: redakce, denik.dum.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]