Zatmění Slunce z Marsu. NASA zveřejnila unikátní snímky, které jsou vyfoceny z Marsu

Rover NASA Perseverance nám neustále poskytuje výjimečné snímky z povrchu rudé planety. Ne vždy se však soustředí na to, co se nachází pod jeho koly, občas pozoruje i oblohu. Díky tomu můžeme vidět unikátní snímek v podobě měsíce Phobos na popředí Slunce.

Inženýři z Laboratoře tryskového pohonu NASA (JPL) nahráli do archivu nezpracovaných snímků Perseverance 68 snímků zatmění Slunce. Kromě toho bylo kamerou Mastcam-Z natočeno video zachycující okamžik zatmění. Je pravda, že Phobos netvoří se Sluncem tak těsnou dvojici jako Měsíc a svým tvarem připomíná spíše bramboru, přesto je pohled na zatmění Slunce z perspektivy Marsu nevšedním zážitkem, píše portál Live Science.

Fobos je malý měsíc, který byl objeven v roce 1877. Nyní se nachází několik tisíc kilometrů od povrchu Marsu a jeho dny jsou sečteny. Vzhledem k neustále se zmenšující vzdálenosti od Rudé planety nakonec dojde ke srážce přirozené družice Marsu s mateřskou planetou. Původ samotného Phobosu je rovněž neznámý. Vědci nemají přesvědčivé důkazy pro žádné z tvrzení o zrodu tohoto kusu vesmírné horniny o velikosti asteroidu.

Není to však poprvé, co NASA tuto unikátní událost pozorovala. K podobné situaci došlo mimo jiné v dubnu 2022. Tehdy to vypadalo následovně:

Zdroj: Live Science