Za 45 dní na Marsu. V plánu je mise na Mars, poháněna obřím laserem

Jedním z největších problémů, které musíme vyřešit, abychom mohli kolonizovat Mars, je rychlé zásobování astronautů na Rudé planetě. Za tímto účelem přišel tým vědců s chytrým plánem, jak pomocí laseru vyslat kosmickou loď na Mars za pouhých 45 dní, píše server Futurism.

Tým z McGillovy univerzity v Kanadě navrhl systém, který využívá 10 metrů širokou laserovou soustavu na Zemi k napájení kosmické lodi na oběžné dráze. Laser by ohříval vodíkové plazma v lodi, dokud by nevytvořil dostatek přehřátého vodíkového plynu, který by ji poháněl k Marsu. V podstatě by nám to umožnilo dodávat meziplanetární pohonnou sílu zdola na Zemi, a to bez starostí s vypouštěním všeho toho těžkého paliva do vesmíru.

„Laserově-termální pohon umožňuje rychlé dopravní mise o hmotnosti jedné tuny s laserovými soustavami o velikosti volejbalového hřiště,“ uvedl Emmanuel Duplay, hlavní autor inženýrského výzkumu na McGillově univerzitě.

Na Marsu za 45 dní

Tým vytvořil tento koncept poté, co NASA vyhlásila inženýrskou výzvu, aby navrhl způsob dopravy na Mars, který by dokázal dopravit náklad o hmotnosti 1 000 kg za maximálně 45 dní. Jejich systém by byl schopen dopravit důležité zásoby a astronauty do kolonií na Marsu během cesty, která by tradičním raketám na chemické palivo obvykle trvala měsíce.

Jakmile se dostane na Mars, využije řídkou atmosféru Rudé planety k potenciálně nebezpečnému manévru, který loď rychle zpomalí. Zatímco tradiční kosmické lodě by k zastavení používaly chemické pohonné látky, to vyžaduje větší hmotnost nákladu, který nese palivo. Využití atmosféry Marsu tento problém obchází.

Návrh je neuvěřitelně fascinující a skýtá mnoho nadějí, ale je stále ve velmi koncepční fázi. Zatím se budeme muset vypořádat s otravnými raketami, které mohou potenciálně explodovat na startovací rampě.

Zdroj: futurism.com