Hrozí kontaminace planety mimozemskými organismy, které na Zemi dopraví kosmické lodě

Vědci tvrdí, že kosmické lodě by mohly nevědomky vyzvednout nebezpečné živé organismy z jiné planety a přivést je zpět na Zemi. Studii publikoval web The Sun.

Šance na invazi mimozemských organismů na Zemi se podle nové studie zvyšuje kvůli zvýšenému průzkumu vesmíru. Tato teorie si všímá i přenosu invazních živočichů mezi kontinenty, kde zabíjejí původní domestikované tvory.

Nová studie publikovaná v časopise BioScience naznačuje, že totéž se může stát s mimozemskými druhy nechtěně dopravenými na naší planetu.

Vědci ve svém článku uvádějí: „Protože se plány na průzkum vesmíru a komerční využití rychle rozšiřují, musí se přizpůsobit opatření biologické ochrany bezpečnosti Země.“

Vědci se obávají, že při plánování vesmírných misí není dostatečně zohledněno riziko biologické kontaminace.

„Předpisy pro včasnou detekci, hodnocení rizik, rychlou reakci a postupy zadržování, které se v současnosti používají pro invazivní druhy na Zemi, by měly být přizpůsobeny pro i pro odhalování mimozemských kontaminantů na kosmických lodích nebo na biologickém materiálu záměrně přepravovaném na Zemi.“ napsali ve studii.

Přestože by drsné podmínky vesmírného cestování pravděpodobně velmi znesnadnily organismu přežít cestu z jiné planety až zpět na Zemi. Vědci nemohou zcela vyloučit malé mimozemské organismy, které zůstávají na vesmírné lodi bez povšimnutí.

Šéf výzkumu Anthony Ricciardi, profesor invazní biologie na McGillově univerzitě v Montrealu, řekl, že můžeme jen spekulovat o tom, jaké druhy organismů bychom mohli potkat, kdyby astrobiologové našli život. „Nejpravděpodobnější formy života by byly mikrobiální a pravděpodobně se podobaly bakteriím,“ dodal.

Výzkumníci se také zmínili o izraelské kosmické sondě Beresheet, která v roce 2019 havarovala na Měsíci a na palubě měla kvůli výzkumu tisíce mikroskopických tvorů takzvaných tardigradů. Tyto mikroskopické živé organismy mohou přežít ve velmi extrémních podmínkách.

Tardigrady jsou mikroskopická stvoření o délce 0,05 až 1,2 milimetru. Dokážou přežít v podstatě cokoliv, včetně vakua vesmíru, radiace a extrémně vysokých teplot. Tardigrady mohou přežít podmínky, které by byly smrtelné pro jakoukoli jinou formu života.

Incident Beresheet je dobrým příkladem toho, jak může docházet k biologickým únikům a na co si musí vesmírní průzkumníci v budoucnu dávat pozor. Studie uznává, že vesmírné agentury si uvědomují rizika kontaminace, ale myslí si, že tento nový věk vesmírných průzkumů vyžaduje ještě více preventivních opatření.

Zdroj: The Sun