Z Facebooku byly ukradeny údaje milionu lidí. Společnost varuje před těmito aplikacemi
Z obchodu App Store a Google Store bylo odstraněno více než 400 aplikací, u nichž bylo zjištěno, že jsou vysoce škodlivé. Podle Mety tam vůbec neměli být. Problém je, že než zmizeli, stihli napáchat vážné škody, včetně krádeže dat více než milionu uživatelů.
Vyšlo najevo, že v obchodech App Store a Google Store bylo nalezeno více než 400 škodlivých aplikací. Meta uvádí, že byly naprogramovány tak, aby kradly přihlašovací údaje uživatelů Facebooku. Zabýváme se různými typy aplikací. Byly zde hry, editory fotografií nebo jiné programy, které uživatele zaujaly. Do nepovolaných rukou se dostaly údaje více než jednoho milionu uživatelů.
Společnost Meta poukazuje na to, že dotyčné škodlivé aplikace byly od začátku do konce navrženy tak, aby klamaly lidi. Hodnocení byla zfalšována a funkčnost jednotlivých programů byla popisována v nadsázce. Po stažení aplikace byli lidé vyzváni, aby se přihlásili přes Facebook, a tehdy došlo k odcizení údajů. V tomto případě se jedná pouze o přihlašovací údaje k sociální síti, ale často se stává, že se kyberzločinci chtějí tímto způsobem dostat k údajům o platebních kartách a vybílit bankovní účty obětí.
Po kontrole řady aplikací vytvořila společnost Meta zprávu, kterou sdílela s obry, aby se jednou provždy zbavila škodlivých aktivit. Z dlouhodobého hlediska se to pravděpodobně nepodaří, protože zločinci se vrátí, ale v tuto chvíli je to bezpečnější než dříve. Stojí za zmínku, že jak Google, tak i Apple důrazně upozorňují na to, že nelze instalovat neznámé aplikace mimo oficiální obchody, protože ty jsou důkladně kontrolovány. Jak vidíte, nemusí to být nutně pravda.
Pokud jde o čísla, zdá se, že společnost Google byla při kontrole aplikací ve svém obchodě méně neústupná. Celkem se jednalo o 402 aplikací, z nichž 355 bylo v distribuci společnosti. Zbývajících 47 bylo určeno pro iOS. V případě první sady jsme měli k dispozici editory fotografií, horoskopy nebo hry, ale to nebylo vše. Infikovány byly i programy VPN používané k šifrování internetového připojení. Zajímavé je, že v případě zařízení Apple jsme se zabývali pouze programy pro správu stránek sociálních médií a reklam.
Zdroj: about.fb.com, redakce
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]