Z Česka se nečekaně stahuje populární modní značka
Módní průmysl je neustále v pohybu a přináší nám spoustu překvapení. Některá jsou příjemná, jako třeba nové trendy a kolekce oblíbených značek, jiná však mohou být pro zákazníky i celý trh překvapením. A přesně takovou nečekanou zprávou nás nedávno zasáhl jeden z oblíbených módních řetězců působících na českém trhu.
Představte si, že jdete do svého oblíbeného obchodního centra s cílem nakoupit si nové kousky oblečení od své nejoblíbenější značky. Už se těšíte, jak si vyzkoušíte slušivé džíny, stylovou bundu nebo elegantní šaty. Jenže místo vašeho módního ráje narazíte na zavřené dveře a prázdné výlohy.
Vaše oblíbená módní značka se totiž zcela nečekaně stahuje z českého trhu. Žádné výprodeje, žádné slevy, prostě definitivní konec. A nejde jen o jeden obchod, ale hned o několik prodejen po celé republice. Jako by se po nich slehla zem.
Začalo to již v době Covidu
Tradiční značky, které po dlouhá léta zdobily výlohy obchodních center po celé zemi, se postupně vytrácejí a jsou nahrazovány novými koncepty. Jedním z takových příběhů je i osud společnosti Retail Fashion, která se snažila oživit síť prodejen po zkrachovalém módním řetězci Esprit.
Esprit, značka s dlouholetou historií a věrnou zákaznickou základnou, se dostala do problémů v souvislosti s pandemií Covid-19. Prudký nárůst cen energií, vysoké náklady na dopravu a celkový hospodářský pokles vedly k tomu, že švýcarská dceřiná společnost hongkongského Espritu podala návrh na insolvenci. V rámci globální reorganizace značka výrazně utlumila své evropské aktivity, což mělo za následek i konec působení v Česku a Německu.

Ve starých prodejnách vznikly nové obchody
Společnost Retail Fashion, která obchody Esprit v Česku provozovala, se rozhodla zareagovat na tuto situaci novým konceptem. Na začátku letošního roku představila multibrandové prodejny Catches, které měly nahradit právě zavřené obchody Esprit. Nový formát nabízel zákazníkům oblečení známých značek jako Jack & Jones, Only, Vero Moda či Street One. Cílem bylo udržet atraktivní módní mix v oblíbených obchodních centrech a přilákat zákazníky, kteří přišli o svou oblíbenou značku Esprit.

Přestavba původních obchodů Esprit na nový koncept Catches si vyžádala nemalé investice. Německá mateřská společnost Private textiles ze skupiny PTH Group poskytla na tento účel 400 tisíc eur, tedy v přepočtu zhruba 10 milionů korun. Retail Fashion věřila, že se jí podaří z provozu nových prodejen tuto investici splatit a navázat na úspěšnou historii Espritu v Česku.
Společnost skončila v insolvenci
Přestože se Catches snažily nabídnout zákazníkům atraktivní mix módních značek, nepodařilo se jim naplnit očekávání. Inflační tlaky, které v posledních dvou letech zvyšovaly nájemné v obchodních centrech o desítky procent, spolu s ochlazením poptávky po módě vedly k tomu, že prodejny nebyly schopné generovat dostatečné tržby.
Mateřská společnost PTH Group se snažila situaci řešit, ale neochota obchodních center jednat o snížení nájemného byla poslední kapkou. Po několika měsících provozu byla Retail Fashion nucena podat návrh na insolvenci s tím, že jako formu řešení navrhuje konkurz. Soud následně vyhlásil úpadek společnosti.
Rozhodne se v lednu
Otázkou zůstává, co bude dál. Osud firmy Retail Fashion, která stála za provozem obchodů Catches, je nyní v rukou věřitelů. Ti se sejdou na lednové schůzi, aby rozhodli, jak naložit s troskami tohoto módního impéria. Bude to jistě nelehké rozhodování, zvlášť když firma dluží přes 20 milionů korun a zaměstnává desítky lidí.
Můžeme jen doufat, že se najde řešení, které umožní zachránit alespoň část tohoto módního konceptu. Třeba se objeví investor, který dokáže vdechnout Catches nový život. Nebo se podaří vyjednat nižší nájmy v obchodních centrech a snížit tak náklady na provoz. To vše ukáže až čas.