Windows 10 vs. Windows 11: důvody, proč dávám přednost novějšímu systému?

Systém Windows 10 byl oficiálně uveden na trh v červenci 2015. Očekávalo se, že tento systém bude posledním systémem Windows, který bude kdy vydán. V červnu 2021 však společnost Microsoft překvapila svět, když v rozporu s předchozími oznámeními oznámila nový systém Windows 11. Stojí za to dát novým ´Windows šanci? Podle mého názoru rozhodně ano. Vysvětlím vám proč.

Projekt oznámený v roce 2015, který měl z Windows 10 udělat pravidelně aktualizovanou službu a de facto se stát poslední generací oblíbeného operačního systému, se však nezdařil. Nástupce, Windows 11, ohlášený loni v červnu, byl nakonec pro veřejnost uvolněn v říjnu 2021. Změna přístupu k tvorbě nové generace systému však není na závadu. Windows 10 je neustále aktualizovaný produkt a navzdory shodnému názvu se verze Windows 10 z roku 2015 a stejný systém z roku 2022 velmi liší, některé změny si však vyžádaly výraznější přístup, proto bylo pravděpodobně rozhodnuto vydat Windows 11.

Stále pracuji jak na Windows 10, tak na Windows 11, ale stále více dávám přednost novějšímu systému, i když slovo „novější“ je zde trochu zavádějící, protože s uvedením Windows 11 Microsoft přece jen nezapomněl na Windows 10, který je pravidelně aktualizován neustále. Nejnovější verzí systému Windows 10 je kompilace s číslem 10.0.19044.1889, která byla vydána tento měsíc: 9. srpna. Naproti tomu nejnovější aktualizace systému Windows 11 má číslo 10.0.25179 a byla vydána 10. srpna. Mluvit o Windows 10 a Windows 11 jako o dvou různých generacích je tedy trochu zavádějící. Ve skutečnosti se jedná o dva paralelně vyvíjené produkty. Windows 11 má však oproti Windows 10 několik významných výhod, kvůli kterým alespoň já stále více preferuji Windows 11.

Požadavky a zabezpečení

Přestože je systém Windows 11 na trhu již více než šest měsíců, je nainstalován na méně než 20 procentech počítačů na celém světě. Znamená to, že lidé nechtějí přejít a systém je špatný? Ne, podle mého názoru je to důsledek zpřísněných hardwarových požadavků nového operačního systému společnosti Microsoft. V průběhu let jsme si zvykli na to, že Windows je univerzální systém, který funguje na velmi široké škále hardwaru. Systém Windows 11 toto paradigma poněkud narušil. Teoreticky nejsou hardwarové požadavky nijak přehnané, protože dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz nebo vyšším, 4 GB paměti RAM, 64 GB systémového úložného prostoru nebo displej s rozlišením 720p (HD) jsou požadavky, které byly schopny splnit i počítače z doby před deseti lety. Ďábel se skrývá v detailech. V praxi to znamená, že procesor nesmí být starší než Intel Core 8. generace nebo AMD Ryzen 2000, navíc základní deska počítače (nebo v podobě SoC – System on a Chip), na kterou chceme Windows 11 nainstalovat, musí obsahovat speciální čip TPM 2.0. Jedná se o čip určený pro kryptografické funkce, který je nezbytnou součástí mnoha nových bezpečnostních funkcí, díky nimž je Windows 11 nejbezpečnějším systémem Windows v historii tohoto operačního systému.

Zdroj: redakce, Microsoft