Wikipedie již nebude přijímat kryptoměny. Jsou údajně nebezpečné pro klima

Krátce poté, co Mozilla odstoupila od přijímání darů v kryptoměnách, následovala nadace Wikimedia Foundation. Přímá podpora Wikipedie pomocí Bitcoinů a Etherea již nebude možná v zájmu životního prostředí, píše server Decrypt.

Podle diskusního portálu o dárcovství (Talk:Fundraising/2020-21 Report) se pouze 347 lidí rozhodlo přispět Wikipedii pomocí kryptoměn. To byl jeden z hlavních argumentů, který zazněl v tříměsíční diskusi o budoucnosti kryptoměn na Wikimedii. Zúčastnilo se ho přibližně 400 hlasů, z toho (podle některých) několik desítek zaznělo poprvé a naposledy právě při této příležitosti.

Kryptoměny jsou problém

Předpisy daňového úřadu vyžadovaly, aby nadace obchodovala výhradně v dolarech, což znamená, že BTC byly okamžitě vyměněny za USD prostřednictvím zprostředkovatele. Její přítomnost byla předmětem sporu kvůli sporné kvalitě anonymizace. Argumenty týkající se obrázků byly naopak založeny na tom, že by se nakládání s kryptoměnami mohlo přesunout na PayPal, čímž by se problém přesunul z Wikimedia – namísto využití směnáren.

Anonymizace obecně vzbudila rozruch, protože dary nadaci jsou z definice nominální. Slušné utajení totožnosti by vyžadovalo pokročilé kroky ze strany dárce, podobné těm, které se provádějí při nakládání s hotovostí a penězi v elektronickém prostředí. Přínos je tedy menší, než by se mohlo zdát.

Klima

Nejžhavějším argumentem však byl samozřejmě dopad procesu kopání kryptoměn na životní prostředí. Generování jednotek v modelu proof-of-work vyžaduje nejen výpočetní výkon. Má také značnou energetickou náročnost. To samo o sobě samozřejmě neznamená, že kryptoměny jsou jednoznačně škodlivé pro životní prostředí. Konečný dopad na uhlíkovou stopu je nejednoznačný, ale energie potřebná pro Bitcoin v současnosti rozhodně nepochází výhradně z obnovitelných nebo jaderných zdrojů.

Podpora kryptoměn, a to i těch, které jsou založeny na energeticky méně náročném modelu proof-of-stake, je zdrojem prohlubujících se rozporů. „Klimatické“ argumenty a obrovský rozsah podvodů a zneužití při obchodování s kryptoměnami mohou zastínit výhody decentralizovaných peněz. Ačkoli v případě Wikimedia šlo spíše o účet zisků a ztrát při nakládání s 0,08% dotací.

Zdroj: decrypt.co