Vypadá, jako obyčejná rybářská loď. Na palubě ale měla přes 2000 pušek Kalašnikov

Centrální velitelství amerických námořních sil oznámilo 6. ledna zadržení rybářské lodi v Ománském zálivu. Nenápadný člun ukrýval na palubě 2116 karabin AK-47, které byly podle zjištění převezeny z Íránu do Jemenu. Na zadržení se podílela dvě hlídková plavidla a raketový torpédoborec, jak píše server Karmactive.

Na zadržení, které se uskutečnilo 6. ledna, se podílel výsadek amerického námořnictva z hlídkové lodi USS Chinook (PC 9). Podporovaly ji posádky lodí USS Monsoon (PC 4) a raketového torpédoborce USS The Sullivans (DDG 68).

Rybářská loď převážela více než 2 000 „kalašnikovů“

Dvě z prvně jmenovaných plavidel jsou hlídková plavidla třídy Cyclone. Američané jich vyrobili 14 z původně plánovaných 16. Plavidla, která slouží jako pobřežní hlídková plavidla, mají výtlak více než 330 tun a délku přibližně 55 metrů. Jsou poháněny čtyřmi dieselovými motory Paxman 16RP200 – 1 CM, které jim umožňují dosáhnout rychlosti 35 uzlů, tedy 65 km/h. Na palubě těchto lodí je místo pro čtyři důstojníky a 24 námořníků.

Protože jejich hlavním úkolem je hlídkovat na pobřeží a kontrolovat dodržování platných předpisů a zákazů, což není vždy bezpečný úkol, zejména tváří v tvář stále odolným pirátům, mohou členové posádky v odůvodněných případech použít poměrně značnou výzbroj. Patří k nim dva řetězové kanóny Mk38, dva granátomety Mk19, kulomety ráže 12,7 mm a šest raket Stinger.

V popsaném případě byla hlídková plavidla podporována posádkou torpédoborce s řízenými střelami USS The Sullivans (DDG 68). Jedná se o mnohem větší a lépe vybavené plavidlo typu Arleigh Burgke Flight 1. Torpédoborec má plný výtlak přes 8 000 tun a délku 153,8 metru a na jeho palubě se může ubytovat 270 osob. USS The Sullivans je poháněna čtyřmi plynovými turbínami General Electric LM2500-30 a je schopna dosáhnout rychlosti 31 uzlů, tedy něco málo přes 60 km/h, jak píše server Military Factory.

Na rozdíl od hlídkových plavidel má torpédoborec pancéřový trup vyztužený kevlarem. Kromě toho je vybaven systémem elektronického boje, systémem pro odlákávání torpéd a přistávací plochou pro vrtulníky. Jeho výzbroj tvoří 127mm kanón Mk. 45 a dva 20mm dělostřelecké systémy CIWS Phalanx Mk. 15. Kromě toho je loď vybavena mimo jiné raketomety Mk 41 VLS a 324mm torpédomety Mk 32.

Ve spolupráci s těmito ozbrojenými plavidly se jim podařilo zastavit loď, která pašovala 2116 karabin AK-47, běžně označovaných jako „kalašnikov“. Jedná se o zbraně, které střílejí tzv. středním nábojem – silnějším než pistolový náboj, ale slabším než karabinový náboj, levným na výrobu a odpouštějícím nízkou technickou kulturu svých uživatelů.

Zdroj: redakce, karmactive.com, militaryfactory.com