Vrtulníky Ka-52 padají jako jablka ze stromu. Válka na Ukrajině je pro ně skutečným masakrem

Další moderní bitevní vrtulník Ka-52 Aligator se zřítil u Vuhladaru v týlu ruských vojsk. Jedná se již o 32. fotograficky potvrzenou ztrátu, což představuje asi 25 procent z počtu těchto vrtulníků ve výzbroji Ruska.

Vrtulníky Ka-52 Aligator jsou nejnovějšími bojovými vrtulníky ve výzbroji ruského letectva od roku 2011. Podle zprávy z webu Global Fire Power jich mělo mít Rusko na začátku roku 2022 celkem 133. Je však třeba poznamenat, že nikdy nejsou k dispozici všechny stroje a jejich reálná dostupnost může být například 80 procent nebo mnohem méně.

V případě ztrát naopak hovoříme o nejméně 32 zničených vrtulnícíh podle serveru Oryxspioenkop, kde byly potvrzeny fotografiemi. Je třeba mít na paměti, že skutečný počet vrtulníků ztracených Ruskem je pravděpodobně vyšší, protože sestřelené nebo ztroskotané vrtulníky nejsou vždy zaznamenány nebo vyfotografovány.

Ka-52 Aligator – nejmodernější ruský vrtulník

Vrtulníky Ka-52 Aligator jsou vývojovou verzí modelu Ka-50 z 90. let 20. století navrženou konstrukční kanceláří Kamov a využívající velmi charakteristický systém protiběžných nosných rotorů. Upouští od použití vrtule s ocasním rotorem, která je nezbytná u klasičtějších konstrukcí. Cena jednoho vrtulníku Ka-52 Aligator je 16 milionů dolarů, v přepočtu cca 358 milionů Kč.

Je to jeden z mála ruských vrtulníků vybavených moderními prostředky sebeobrany a schopných operovat v noci. Během války byly vrtulníky Ka-52 Aligator v posledních měsících vidět ve spolupráci s vrtulníky Mi-28N.

Dalším unikátním rysem vrtulníku Ka-52 Aligator je umístění pilotů vedle sebe, nikoli v tandemovém uspořádání známém například z vrtulníku AH-1Z Viper. Takové uspořádání má podle Rusů usnadnit spolupráci mezi piloty, ale na druhou stranu výrazně rozšiřuje přední siluetu vrtulníku. Rusové si také velmi pochvalovali schopnost pilotů bezpečně se katapultovat za letu, ale ruští piloti z nějakého důvodu nedůvěřují mechanismu odhozu listů hlavního rotoru a raději se pokoušejí o nouzové přistání, jak píše server Military Today.

Vrtulníky Ka-52 Aligator mají mít také nejmodernější ruský systém sebeobrany L-370P2 Vitebsk, určený mimo jiné k rušení nepřátelských radarů a oslepování přilétajících raket pomocí laserů. Praxe ukázala, že jeho schopnosti byly značně nadhodnoceny nebo že ho ruští piloti neumějí používat. Situace s piloty může být podobná jako u osádek tanků, kde jsou známy případy, kdy i nejnovější tanky T-72B3 a T-90M byly mobilizovaným Rusům vydány po několika dnech výcviku.

Vrtulníky Ka-52 se staly kořistí nejen novějších systémů, jako jsou francouzské Mistraly, britské Starstreaky nebo polské Pioruny, ale dokonce i amerického FIM-92 Stinger, který je již několik let starý. Navíc byly zaznamenány i případy, kdy byly vrtulníky Ka-52 sestřeleny protitankovými řízenými střelami Stugna-P.

Na druhou stranu pro boj s protiletadlovými cíli má vrtulník Ka-52 v trupu namontovaný automatický kanon 2A42 a šest pylonů, které mu umožňují nést širokou škálu výzbroje. Dva krajní mohou nést protiletadlové sebeobranné střely 9K38 Igla, zatímco zbylé čtyři nesou těžší výzbroj.

Zdroj: globalfirepower.com, oryxspioenkop.com, military-today.com