Vláda mění pravidla pro odchod do důchodu. Tohle se dotkne každého Čecha
Odchod do důchodu – okamžik, na který se mnoho z nás těší, ale zároveň i obává. Otázka, kdy nastane ta vytoužená chvíle, kdy odhodíme pracovní povinnosti a budeme si užívat zaslouženého odpočinku, pálí nejen ty, kterým do penze zbývá jen pár let, ale i mladší ročníky. Důchodový věk se totiž stal v poslední době opravdovým trhákem a předmětem vášnivých debat.
Vláda a odborníci se přou o to, jak nastavit spravedlivý systém pro všechny generace. Jedni volají po rychlejším zvyšování hranice pro odchod do důchodu, druzí varují před přílišnou zátěží pro pracující.
Vláda má za cíl stanovit věk odchodu do důchodu pro obě pohlaví stejný
V České republice se důchodový věk postupně zvyšuje, a to jak pro muže, tak pro ženy. Tento trend má za cíl srovnat věkovou hranici pro obě pohlaví a vyrovnat disproporce, které v minulosti existovaly. Aktuálně se důchodový věk mužů zvyšuje o dva měsíce ročně, zatímco u žen je to obvykle o čtyři měsíce. Cíl je dosáhnout věku 65 let pro obě pohlaví do roku 2035.
Tato změna je zamýšlena tak, aby se přizpůsobila demografickým trendům a zvýšila udržitelnost důchodového systému. Podle současných prognóz by muži i ženy narození v roce 1995 měli strávit v důchodu přibližně stejnou dobu, což by pomohlo snížit rozdíly mezi oběma pohlavími.
Průměrná doba strávená v důchodu se mezi muži a ženami značně liší. Podle aktuálních čísel České správy sociálního zabezpečení tráví muži v penzi průměrně 19,3 roku, zatímco ženy 28,6 roku. Tento rozdíl se za poslední dvě desetiletí prohloubil o tři a půl roku. V roce 2001 trávili muži v penzi 17,4 roku a ženy 23,2 roku, což znamená, že rozdíl se zvětšil z 5,8 roku na současných 9,3 roku.
Důchodový věk by se dle nových návrhů měl zvedat pomaleji, než tomu bylo zvykem
Vládní koalice se rozhodla výrazně zpomalit růst důchodového věku, což je součástí projednávané penzijní reformy. Pro většinu budoucích důchodců to znamená dřívější odchod do důchodu, což bude mít zásadní vliv na státní rozpočet.
Vládní návrh penzijní reformy počítá s tím, že důchodový věk se bude zvyšovat postupně, ale pomaleji než původně plánováno. Tento návrh byl potvrzen ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), který uvedl, že rozdíl mezi novou a původní variantou by měl činit zhruba 0,4 procenta HDP. To znamená, že státní rozpočet bude muset čelit značné finanční námaze, ale na druhé straně budou důchodci mít možnost odejít do důchodu dříve.
Původní návrh ministerstva práce počítal s tím, že by se důchodový věk měl zvýšit nad 65 let soustavně, ale s různými intervaly. Pro lidi narozené v roce 1966 by to znamenalo zvýšení o dva měsíce nad 65 let, pro ročník 1967 další dva měsíce, pro ročník 1968 měsíc, pro ročník 1969 opět dva měsíce a tak dále.
Narozeným v letech 1970 až 1972 by věková hranice zůstala na 65 letech a sedmi měsících, zatímco ročník 1973 by šel do důchodu o dva měsíce později.
Čeští demografové nesouhlasí
Alternativní návrh České demografické společnosti navrhuje, aby se důchodový věk zvyšoval lineárně. To znamená, že by rozdíl mezi jednotlivými ročníky tvořil vždy o měsíc pozdější odchod do důchodu. Demografové vychází z toho, že data ukazují na dlouhodobě podobně lineární růst v naději na dožití.
Vláda stanovila maximální věk odchodu do důchodu
Vzhledem k probíhajícím diskuzím o důchodové reformě a zvyšování důchodového věku, vláda přichází s důležitým rozhodnutím, které by mělo uklidnit mnohé z obav a spekulací. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že lidé by v budoucnu měli odcházet do starobního důchodu nejpozději v 67 letech. Tato horní hranice by byla zavedena kolem roku 2050, což by mělo zastavit neustálé zvyšování věku odchodu do penze.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]