VIDEO: Ukrajinské rakety proti ruským tankům
Kromě hojného používání západní protitankové výzbroje, především střel Javelin a NLAW, používá ukrajinská armáda značné množství postsovětských střel 9M111 Fagot a komplety Stugna-P a Korsar domácí výroby, píše server Business Insider. Ukrajinské ozbrojené síly obdržely také odpalovací zařízení Skif vyráběná pro zahraniční zákazníky. Vyznačují se pískově zbarvenou malbou a popisem v arabštině.
Protitankový řízený raketový systém Stugna-P byl vyvinut v kyjevské konstrukční kanceláři Luh, která je známá výrobou mnoha dalších ukrajinských raketových systémů, včetně 300mm rakety Vilkha a řízené střely Neptun. Raketový systém Stugna byl vyvinut jako nástupce postsovětských raket 9M111 Fagot, jež ukrajinské ozbrojené síly stále používají ve velkém počtu. Systém využívá protitankové střely Luch. Lehčím řešením jsou střely Korsar, vyšším pak těžké střely Barier určené pro obrněná vozidla a vrtulníky.
Domácí a exportní verze
Stugna-P a Skif jsou v podstatě jeden systém, ale jsou mezi nimi sice drobné, ale významné rozdíly. Stugna je vybavena ukrajinským naváděcím modulem PN-I vyvinutým závodem Izjum, zatímco Skif je vybaven naváděcím systémem PN-S vyvinutým běloruskou společností Peleng. Oba systémy používají střely rodiny RK-2, konkrétně RK-2S s kumulativní tandemovou hlavicí s průbojností více než 800 mm oceli (po průniku reaktivním pancířem), která je primární výzbrojí systému, nebo variantu RK-2OF s tříštivo-trhavou hlavicí. Obě střely mají účinný dosah 100 až 4000 metrů. Je také možné použít novější protitankové střely RK-2M s doletem 5500 m a průbojností 1100 mm RHA.
Navádění zajišťuje laserový paprsek, díky němuž je systém méně náchylný k rušení, ale odpalovací zařízení musí, lidově řečeno, vidět cíl, dokud nezasáhne. Tím se vystavuje nebezpečí a znemožňuje zasáhnout cíle, které se ukryly za krytem. Problém nebezpečí je do jisté míry vyřešen možností ovládat odpalovací zařízení pomocí přenosného terminálu. Novější varianty odpalovacího zařízení Stugna-P vyráběné od roku 2018 jsou vybaveny nejen optickým, ale i moderním termovizním sledovacím kanálem, což výrazně zvyšuje jejich účinnost.
Skif na vývoz a v akci na Ukrajině?
Systémy Skif, které jsou vyvíjeny ve spolupráci s Běloruskem, jsou zajímavou, levnou, snadno použitelnou a účinnou protitankovou zbraní, díky níž si získaly několik masových uživatelů, především na Blízkém východě. V současné době je používají ozbrojené síly Maroka, Saúdské Arábie, Alžírska a Myanmaru. Odpalovací zařízení Skif se používají jak v přenosných verzích, tak ve variantách namontovaných na vozidlech různých typů. Některé jsou montovány nebo vyráběny v licenci uživateli. V loňském roce se Egypt rozhodl zakoupit sady Skif. V rámci turecko-ukrajinské spolupráce byly také vyvinuty dálkově ovládané zbraňové moduly s raketami Skinf a hlavňovými zbraněmi a turecký zaměřovací systém pro export. Je možné, že se jednalo o nabídku pro druhého zákazníka.
Domácí zabiják ruských tanků
Systémy Stugna-P se oficiálně dostaly do výzbroje ukrajinských ozbrojených sil v roce 2011, ale teprve v roce 2014 byla v důsledku zkušeností z konfliktu na východě země uzavřena první smlouva na dodávku 145 odpalovacích zařízení spolu s municí. Od té doby byly bojově využívány v operaci kombinovaných sil a v současných bojových operacích. V Donbasu bylo zřízeno speciální výcvikové středisko, kde se školili operátoři těchto systémů.
To je také důvodem, proč nebylo k dispozici mnoho materiálů o použití systémů Stugna-P a Skif v počátečních fázích bojů, protože jsou v rukou profesionálních vojáků, kteří mají zakázáno používat mobilní telefony a pořizovat záznamy a fotografie, které by mohly odhalit podrobnosti o probíhajících operacích a rozmístění jednotek. To je patrné i z publikovaných materiálů o použití těchto souborů, jež jsou většinou zpracovány tak, že znemožňují identifikaci charakteristických bodů terénu.
Zdroj: businessinsider.com