Vezměte citron a dejte ho do mikrovlnky. Za tohle by někdo měl dostat Nobelovku
Citrony jsou nejen parádní vitaminovou bombou, ale mohou vám pomoci i s lecjakými odolnými skvrnami v domácnosti. Proto by ve vaší lednici nebo spíži rozhodně neměly chybět. Použít se dají totiž třeba k odstranění připálenin a mastnoty. A když je použijete do trouby, dočkáte se navíc úchvatné svěžesti.
V citrusech je obsažena kyselina citronová, jejíž největší koncentraci najdeme právě v citronech, popřípadě v limetkách. Právě kvůli ní jsou tak kyselé. Podle vědců může tvořit až 8 procent jejich hmotnosti.
Využití citrusů je přitom široké – používají se k dochucování jídel, do alkoholických i nealkoholických nápojů, zdravé je i samy o sobě. A jejich šťáva může velmi dobře posloužit i při čištění různých povrchů a skvrn.
Troubu s citrony vyčistíte hravě a rychle
Z chemického hlediska patří kyselina citronová mezi trikarboxylové kyseliny a můžete ji získat jak z citronů, tak si ji i koupit v krystalizované formě v sáčku. Nebo jakožto citronovou šťávu. Ve všech případech vám skvěle poslouží zejména při čištění trouby.
V té totiž často zůstává mastnota, vznikají připáleniny a to vše se čistí velmi špatně. Běžný saponát na mytí nádobí je na to krátký a leckdo nechce používat drastické chemikálie.
Právě citrony do trouby poslouží skvěle. Můžete citron jen rozpůlit a potírat jím mastný povrch nebo připáleniny. A to úplně stejně, jako byste to dělali houbičkou na nádobí. Vše se krásně uvolní a pak můžete povrch jen otřít vlhkým hadříkem nebo právě houbičkou.
Ještě lepší je ale vzít si pekáček nebo zapékací misku a nalít do nádoby horkou vodu. Pak do ní nasypte kyselinu citronovou, vymačkejte šťávu z citronu nebo nalijte tu z koupené lahvičky. Klidně tam pak dejte i zbytek vymačkaného citronu, nic tím nezkazíte.
Troubu si předehřejte na 160 stupňů Celsia a misku s kyselinou citronovou vložte dovnitř. Po čtvrt hodině ji vyndejte a ucítíte z trouby osvěžující vůni citronů. A co víc, právě působením kyseliny citronové se za tepla uvolní veškerá mastnota i připáleniny, které pak jednoduše setřete. A trouba je rájem jako nová a navíc krásně voňavá.
Zázračná kyselina citronová
Citron a kyselina citronová mají ale ještě řadu dalších možností využití v domácnosti. Stačí vymačkat si do nějaké nádobky citronovou šťávu a pustit se do boje s odolnými skvrnami. Pokud máte problém s připáleninami na sporáku nebo odolnou mastnotou či jinými skvrnami, citronová šťáva s nimi zatočí raz dva.
Použít se dá i do mikrovlnné trouby. Tu vyčistíte úplně stejně jako běžnou troubu – do misky nalijete horkou vodu, nakrájíte nebo vymačkáte do ní citron a zapnete ohřev. Stačí pár minut a pára vnitřek mikrovlnky krásně vyčistí a navíc jí dodá okouzlující svěžest a vůni po citronech.
Domácnosti potýkající se s tvrdou vodou, pak mohou citron použít i na čistění kohoutků, sprchové hlavice nebo dalších míst, kde se vodní kámen rád usazuje – a kde je skoro neodstranitelný. Takže třeba vodovodní kohoutek stačí potřít citronovou šťávou a nechat ji působit. Poté už jen hadříkem otřete a uvidíte, jak vodní kámen bude sám mizet – a nemusíte ho nijak drásat nebo škrábat.
Citron ve spreji
Pokud chcete mít domácnost krásně provoněnou citrony a dokonale nablýskanou a čistou, vyplatí se vám připravit si citronové šťávy více a používat ji vždy, kdy bude potřeba. Ideální je pořídit si lahvičku s rozprašovačem a do ní si citronovou šťávu vymačkat. Pokud ji budete uchovávat v lednici, vydrží vám poměrně dlouho.
Další variantou je citronovou šťávu si přímo koupit a přelít si ji do rozprašovače. Pak už ji jen nastříkáte přesně tam, kam bude potřeba. Výhodou kyseliny citronové je, že neponičí povrchy a nemusíte se jí nijak bát – jen je potřeba vyhnout se kontaktu s očima. Pokud máte citlivou pokožku, je lepší používat rukavice.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]