Vesmírný teleskop Jamese Webba právě zaznamenal první fotony hvězdného světla

Tento týden NASA zveřejnila vzrušující zprávu, že v době, kdy vesmírný dalekohled Jamese Webba začíná svůj tříměsíční proces seřizování, tým Webbova teleskopu zaznamenal první fotony hvězdného světla, které prošly celým teleskopem, a to pomocí kamery pro blízkou infračervenou oblast, uvedli na webu futurism.com.

Infračervená observatoř odstartovala loni o Vánocích z Evropské kosmické agentury ve Francouzské Guyaně na raketě Ariane 5. Poté, co urazila milion kilometrů, konečně dorazila na místo určení, kde zahájila proces chlazení a kalibrace zrcadla a přístrojů.

První světlo je pro každý dalekohled důležitým milníkem, protože je to okamžik, kdy observatoř a její různé přístroje zaznamenají světlo hvězd.

Snímky pořízené Webbovým teleskopem během tohoto období nebudou tak hezké jako ty, které teleskop představí později v létě. Slouží výhradně k přípravě dalekohledu na vědecké účely. Snímky budou zpočátku neostré, ale vědci budou teleskop časem dolaďovat.

Cesta Webbova teleskopu k fotografování neznámých částí vesmíru se nebude příliš lišit od cesty jeho předchůdce, Hubbleova vesmírného dalekohledu. Ten byl zkonstruován na konci 60. let a vypuštěn v dubnu 1990.

Když se dozvíte o první detekci fotonů ve Webbově teleskopu, připadá vám to jako v roce 1990. Země se chystá na novou společnou cestu za objevy a my všichni budeme svědky stále krásnějších snímků, které teleskop postupem času pořídí. Je docela zajímavé pomyslet na to, že za deset let budeme moci říci, že jsme viděli první zrnité snímky, které Webbův teleskop poslal zpět, stejně jako úžasné nové útvary, které jistě objeví.

Zdroj: futurism.com