Vesmírné síly USA provedou první vojenské cvičení na oběžné dráze

Americké vesmírné síly oznámily zahájení spolupráce se soukromými vesmírnými společnostmi Rocket Lab a True Anomaly na prvním vojenském cvičení na oběžné dráze. Mise Victus Haze Tactically Responsive Space (TacRS) bude první svého druhu a bude demonstrovat schopnost armády reagovat na agresi ve vesmíru, píše portál Interesting Engineering.

Během této mise bude kosmická loď postavená a vypuštěná společností Rocket Lab pronásledovat satelit vyrobený společností True Anomaly. Cílem je nasimulovat realistický scénář reakce na hrozby ve vesmírné oblasti. Toto cvičení, nazvané Victus Haze, má za cíl zvýšit povědomí o vesmírné válce a připravit strategii reakce na případné situace, kdy by se protivník přiblížil k jedné z amerických družic.

Takové cvičení je reakcí na narůstající vojenskou eskalaci ve vesmíru, kterou zaznamenáváme především ze strany Číny a Ruska. Generál Stephen Whiting varoval před „oknem zranitelnosti“ ve vesmíru a zdůraznil nutnost zvýšení včasnosti, kvality a množství kritických národních kosmických systémů, aby Spojené státy udržely svou výhodu.

Nicméně, taková vojenská cvičení jsou v rozporu se zásadami stanovenými ve Smlouvě o kosmickém prostoru z roku 1967, která je základním dokumentem mezinárodního kosmického práva. Navíc, vstup společností jako Starlink společnosti SpaceX do vojenských operací ukazuje na posun směrem k militarizaci vesmíru.

Zdroj: Interesting Engineering