Vertikální fotovoltaika. Při tomto vertikálním nastavení se vyrábí více elektřiny

Společnost Over Easy Solar z Norska představila jedinečný přístup k fotovoltaickým instalacím na střechách. Namísto tradiční horizontální instalace panelů využívá vertikální orientaci a vytváří tak tzv. zelené fotovoltaické střechy.

Společnost Over Easy Solar je průkopníkem v oblasti střešní fotovoltaiky, kde jsou panely namontovány vertikálně, nikoliv horizontálně, jak je obvyklé. Společnost nedávno dokončila instalaci druhého systému o výkonu 102 kW, jen několik měsíců po dokončení prvního projektu o výkonu 45 kW. Obě instalace byly provedeny na střechách jiné norské společnosti, Solenergi Fusen.

Instalace společnosti Over Easy Solar pokrývá plochu 1 200 metrů čtverečních na střeše budovy. Pod panely byly navíc vysázeny rostliny, takže střechy jsou „zelené“. Nejen díky výrobě zelené elektřiny, ale také díky přirozené vegetaci.

Systém vyvinutý společností Over Easy Solar je určen pro instalaci v malé výšce na plochých střechách. Komponenty elektrárny jsou na místo projektu dodávány již částečně smontované, což urychluje proces instalace. Elektrárna využívá netradiční, oboustranné moduly s heto-konektory.

Instalaci o výkonu 102 kW smontovali čtyři pracovníci za méně než dva dny, uvedl v rozhovoru pro časopis Benchmark CEO společnosti Over Easy Solar Trygve Mongstad.

Vertikální fotovoltaické systémy společnosti Over Easy se skládají z oboustranných modulů o výkonu 200 W každý. Tyto moduly jsou k dispozici ve dvou velikostech: 1600 mm x 1500 mm x 345 mm o hmotnosti 26 kg a 1600 mm x 1500 mm x 265 mm o hmotnosti 25 kg. Každý modul musí mít zátěž 11 kg na metr čtvereční.

Trygve Mongstad uvedl, že výsledky pilotní instalace, která byla instalována v Oslu, byly přibližně o 20-30 % vyšší ve srovnání s běžnými instalacemi na plochých střechách ve směru východ-západ. To ukazuje, že inovativní přístup k instalaci fotovoltaických panelů může přinést významné výhody.

Zdroj: Benchmark