Venuše je záhadná. Navzdory krátké vzdálenosti jsme ji vyfotili jen 6krát

Venuše je planeta, kterou lze na obloze spatřit bez větších problémů, zejména večer nebo brzy ráno. Už léta se jí říká „ranní hvězda“. Navzdory její relativně malé vzdálenosti od Země jsme ji zatím téměř neprozkoumali, jak píše server PetaPixel. Pouze čtyři kosmické sondy v historii se vrátily z průzkumných misí celé.

Sen o dobývání vesmíru provází lidstvo již dlouho. Dnes NASA zkoumá Mars a Jupiter a nesmíme zapomenout ani na misi Artemis, jejímž cílem byl návrat lidí na Měsíc. Je tu však něco, co mnoho lidí mate. Jde o Venuši, planetu, která je Slunci blíže než Země. Je od nás vzdálena 61 milionů kilometrů, tedy o něco více než Mars (54 milionů).

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století se uskutečnilo několik misí, jejichž cílem bylo Venuši blíže poznat. Pouze čtyři z nich se vrátily z misí bez vážnějšího strukturálního poškození. Za celou historii poznávání této planety bylo pořízeno pouze šest snímků, a co je ještě zajímavější, bylo to zásluhou sovětských sond Venera (1975, 1982). Ty v tomto úsilí předčily NASA. Americká agentura se k Venuši přiblížila až v roce 2022, ale ne tak blízko jako Sověti.

Snímky ze sond k Venuši ukazují žlutou oblohu a četné trhliny v zemi. Podle odborníků se Venuše může podobat Zemi před drastickou změnou klimatu, která vedla k úplné proměně planety. Snímky, které vidíte, jsou dílem profesora Teda Stryka ze školy v Oak Ridge (USA). Učitel rekonstruoval snímky ze sovětských sond na základě údajů Ruské akademie věd.

Na základě tohoto materiálu vyvstává několik otázek. Jednou z nich je, zda vesmírné závody opět nabírají na obrátkách. Pohybuje se dopředu a mnoho lidí si klade otázku, zda budou Rusové v blízké budoucnosti ochotni opět vyzvat USA, pokud jde o pokroky ve výzkumu vesmíru, jako tomu bylo v dobách studené války. Někteří jsou překvapeni, že fotografie byly zveřejněny právě v době, kdy situace Ruské federace na mezinárodní scéně není příliš dobrá.

Zdroj: redakce, petapixel.com