Velký úspěch Ukrajinců. Rusové přišli o úžasný dělostřelecký radar. Co umí?

Ukrajinská ofenziva kromě osvobození dalších lokalit od ruské okupace přináší Ukrajincům i cenné zisky, co se týče vybavení. Mezi vozidly, která po sobě prchající Rusové zanechali, byla i mimořádně cenná trofej, a to dělostřelecký radar Zoopark-1M, jak uvádí server Gagadget. K čemu se toto zařízení používá?

Radar Zoopark-1M je cenná a vzácná kořist. Jedná se o vývojovou verzi samohybného dělostřeleckého radaru Zoopark zkonstruovaného ještě v dobách SSSR. Verze 1M, vyvinutá firmou Almaz-Antey, byla poprvé představena v roce 2013.

Zařízení Zoopark-1M je umístěn na podvozku MT-LB a vybaven radarem 1L259. Celý komplex dostal označení 1L260. Umožňuje jak sledování vzdušného prostoru, tak detekci dronů, letadel a vrtulníků a detekcí vystřelených dělostřeleckých granátů různých ráží a balistických raket.

Detekce přilétajících raket

Dosah detekce závisí na velikosti střely. V případě minometných granátů ráže 81 mm až 120 mm dosahuje 18-22 km, granáty z houfnic 155 jsou detekovány na vzdálenost 15-20 km a granáty z odpalovacích zařízení Grad nebo HIMARS na vzdálenost 25-35 km.

Podle výrobce jsou uvedené dosahy detekce dosažitelné i v podmínkách, kdy systémy ECM protivníka tento typ zařízení ruší. Výrobce zdůrazňuje, že je schopen efektivně pracovat i pod intenzivní dělostřeleckou palbou. Zařízení Zoopark-1M totiž dokáže detekovat a vypočítat trajektorie 70 cílů za minutu.

Zoopark-1M zničen Rusy

Díky tomu je schopen nejen varovat před přilétajícími střelami a označit místo jejich dopadu, ale také určit místo, odkud byly vypáleny, což mu umožňuje vést protibaterijní palbu a ostřelovat nepřátelské dělostřelecké pozice.

Doba od detekce střely po určení místa, odkud byla vystřelena a kam dopadla, je přibližně 20 sekund. Další důležitou vlastností soupravy je její rychlá připravenost k akci. Doba přesunu z pochodové do bojové pozice je přibližně 5 sekund.

Ukořistěný Zoopark-1M je dalším příkladem této zbraně, kterou Rusové ztratili. První z nich byl zajat Ukrajinci v březnu 2022 a druhý byl zničen v srpnu. Nejméně jeden z jejich radarů byl také poškozen (na ruském území) samotnými Rusy. Souprava převážená na kolové plošině byla poškozena při srážce s mostem ve Voroněži.

Zdroj: gagadget.com, Wikipedia, redakce