Velký test mražené pizzy. Tato jedna s přehledem všechny poráží
Rychlé a efektivní řešení, jak zahnat hlad nebo chuť – to je většinou úkol mražené pizzy. V mrazáku vydrží dlouho, můžeme ji tak mít schovanou pro případ nouze či momenty, kdy nás přepadne chuť na italskou kuchyni. Tento polotovar je u Čechů velmi oblíbený a najdeme ho prakticky v každém supermarketu. Pizzu znali už staří Římané, první italské pizzerie se otevřely už v 17. století. Dnes najdeme v regálech nespočet značek a druhů. Nesáhněte při vybírání vedle a kupujte pizzu od výrobce, který za to stojí.
Pizza se řadí mezi nejoblíbenější jídla na světě. Jak již bylo zmíněno, má svou dlouhodobou tradici, a dokonce má i svůj svátek – 9. února je světový den pizzy. Adaptovaly si ji nejrůznější mezinárodní kultury. Další průlom přišel v roce 1951, když americký hudebník Emil de Salvi Chicago uhranul novou značkou mražených pizz. Originálně italský pokrm se tak stal okamžitě dostupným a jeho popularita mu vydržela dodnes. Víte, které druhy se v dnešní době vyplatí kupovat, a které značky zákazníky nešidí na ingrediencích? A jak často bychom si ji měli vlastně dopřát?
Zpracovaná potravina
Ačkoliv mražená pizza nepatří mezi nejzdravější jídla, její konzumací občas zahřeší téměř každý. Někdy je fajn zapomenout, že taková pochoutka se řadí mezi vysoce zpracované potraviny, obsahuje nadbytek kalorií, tuků a přemíru soli. „Za těch 15 minut, kdy jíme pizzu, přijmeme zhruba tisíc kilokalorií a pak to těžko spalujeme,“ říká pro Český rozhlas výživový poradce Miroslav Šindelář. „Když už si ji dáme, měli bychom se držet jednoho pravidla: důležitá je frekvence a konzumované množství,“ dodává. Nemusíte se bát – jednou za čas vám její konzumace nic neudělá. Tato pochutina by ale neměla být součástí vašeho obvyklého jídelníčku, jelikož zpracované polotovary přispívají ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, nadváhy a vysokého krevního tlaku.
Hlavně rychle
Asi každý pozná ty chvíle, kdy nás tlačí čas, potřebujeme se rychle najíst, nestíháme vařit nebo toho máme zkrátka hodně. Právě v tento okamžik se mražená pizza jeví jako ideální nápad – na její přípravu je v drtivé většině potřeba zhruba čtvrthodinka. Stačí ji vyndat z mrazáku a vložit do rozehřáté trouby, možná je i příprava v mikrovlnce. Dnes je možné využít i horkovzdušnou fritézu. Právě rychlost přípravy patří mezi největší výhody mražených pizz, navíc se na její přípravě prakticky nedá nic zkazit. V tomto případě se omylu můžete dopustit vlastně jen co se výběru týče. Pokud už se k přípravě mraženého polotovaru uchýlíte, dbejte na co nejlepší chuť a kvalitní oblohu. Které pizzy stojí za vaše peníze?
Dražší neznamená lepší
Pojďme se zblízka podívat na jeden z nejoblíbenějších druhů vůbec – pizza šunková. Dalo by se očekávat, že druhy s největším podílem šunky na mraženém těstu budou nejdražší, nebylo tomu ale tak. Levnější značky mnohdy nabízejí produkty s větším podílem ingrediencí. Kromě kvantity se při nákupu zaměřte i na kvalitu. Dbejte na to, aby použitá šunka měla vysoký podíl masa a nebyla zahuštěná škrobem a chuť zvýrazněnou „éčky.“
Jako vítěz testu od Deníku Blesk sledující několik šunkových pizz se v tomto ohledu stala San Fabio Pizza Proscuitto, kterou seženete například v Penny. Ze všech testovaných druhů se pyšní největším podílem šunky, která je navíc i nejkvalitnější – obsahuje 90 % masa. Cenově se řadí na zlatý střed. Pokud přemýšlíte o koupi mražené pizzy, tato značka je jasným favoritem. V akci ji koupíte i za 40 korun, kromě kvalitní šunky vás nezklame ani těsto, křupavá kůrka a výrazná šunková chuť.
Skvěle si v testu vedla i Don Peppe Originale Šunková pizza, která po chuťové stránce z testu vyšla jako vůbec nejlepší! Skóre ji lehce zkazil menší podíl šunky a o krapet horší kvalita – podíl masa činí 84 %. Test ocenil ideální tloušťku těsta a příjemnou vůni. Balení o hmotnosti 370 gramů vás vyjde na zhruba 85 korun a tento druh nabízejí vesměs všechny obchodní řetězce.
Známá firma propadla
A jaké druhy naopak raději nechat v obchodě? Možná vás překvapí, že jako poražený z tohoto testu šunkových pizz odešel známý výrobce Dr. Oetker. Jeho Pizza Guseppe Ham obsahuje šunku, která spadá do nejnižší jakostní třídy – obsahuje pouze 60 % masa. Celková chuť pizzy je tím tak ovlivněna, těsto navíc oplývá spíš rajčatovým základem a sýrem. Ačkoliv je tento druh tím, který má vyšší podíl šunky, právě její kvalita se negativně podepisuje na celém produktu.
Jako totální outsider celého testování dopadla šunková pizza od Hearty Food Co. Podíl šunky na pizze je pouhých 5 %, samotná šunka sice neobsahuje škrob, podíl masa je ale jen 70 %. Porotci produktu vytkli i malé množství sýra, nevýraznou chuť a celkově nejhorší vzhled. Není se čemu divit, že v senzorickém hodnocení skončila tato pizza na posledním místě, proto se této značce raději vyhýbejte obloukem.
Pokud si párkrát do roka chcete dát pohov od vaření či máte chuť na italskou klasiku, ale nemáte čas na čerstvou variantu, mražená pizza vám zaručeně přijde vhod. Myslete ale na to, že použité ingredience hrají u tohoto polotvaru velkou roli. Investujte při výběru pár minut do čtení etikety a zajistěte si tak skvělý gurmánský zážitek.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]