Vědci zkoumali jádro Země. Výsledek zkoumání je zaskočil

Je to objev, který otevírá zcela nové perspektivy. Objev, který mění naši představu o srdci naší planety, píše server Live Science.

Vnitřní jádro Země není pevná koule ze slitiny železa, jak se vědci dlouho domnívali. Toto jádro je ve skutečnosti relativně měkké a pastovité, jak ukázal nový výzkum. Geofyzici ve své studii analyzovali seismické vlny vznikající během zemětřesení, aby vytvořili jakýsi sken zeměkoule a jejích hloubek.

Problém spočíval v tom, že při pozorování chování podzemních vibrací, které přicházely do styku s různými podzemními součástmi, si vědci uvědomili, že něco není v pořádku. Získaná data neodpovídala všeobecně přijímanému předpokladu, že vnitřní jádro Země je po celou dobu pevné. „Objevili jsme zcela nový skrytý svět,“ uvedla Jessica Irvingová, seismoložka a členka výzkumného týmu.

Tento zbrusu nový svět by se ve skutečnosti skládal z různých konzistencí železa, od velmi tvrdého po poloměkký kov, místy dokonce tekutý. Na povrchu jádra by se dokonce mohly nacházet kapsy z pastovitého železa. Tento objev je zásadní nejen pro naše chápání fungování Země. Umožňuje také lépe pochopit vztah mezi jádrem planety a její magnetickou aktivitou obecně.

Vědce výsledky zaskočily

Zatímco magnetické pole Země je vytvářeno pohyby roztaveného železa ve vnějším jádru planety, důležité je i vnitřní jádro, které nás zde zajímá. Pomohlo by to upravit tuto oblast,“ dodávají vědecká média.

Vědcům se postupně daří odhalovat tajemství tohoto ohnivého jádra, kde je příliš horko na to, aby se tam odvážili. V červnu 2021 například zjistili, že vnitřní jádro Země pod Indonésií roste nerovnoměrně a abnormálně. Jedná se o zvláštní a nevysvětlitelný jev, který ukazuje, jak rozsáhlá tajemství se stále skrývají v centru naší planety.

Zdroj: livescience.com