Robot změnil svůj tvar a utekl z improvizovaného vězení. Čínští vědci vyvinuli robota, který se dokáže přizpůsobit svému prostředí

Robot změnil svůj tvar a unikl z malé cely z kovových mříží. Ačkoli to zní jako nápad přímo z nějakého filmu, robot to skutečně dokázal. Čínští vědci vyvinuli robota, který se dokáže přizpůsobit svému prostředí a měnit tvar v závislosti na podmínkách, píše web Science Alert.

Výzkumný tým vedený doktorem Chengfeng Panem z Čínské univerzity v Hongkongu vytvořil neobvyklého robota. Je schopen plynule přecházet z pevného do kapalného stavu a naopak. Má také magnetické vlastnosti a schopnost vést elektřinu. Inspirací pro toto inovativní zařízení bylo studium mořské okurky – mořského organismu bez páteře.

Jak se podařilo vytvořit robota měnícího tvar?

Při vytváření robota vědci použili inovativní materiál. Magnetoaktivní stroj pro přechod mezi pevnou a kapalnou fází. Podle informací byl materiál vytvořen zapuštěním magnetických částic do galia. Tento kov má extrémně nízkou teplotu tání (29,8 °C), což mu umožňuje snadno měnit své skupenství pod vlivem teploty.

Dotyčné částice mají dvojí funkci. Na jedné straně jsou zodpovědné za reakci materiálu na měnící se magnetické pole, což umožňuje jeho zahřívání a výraznou změnu fáze. Na druhé straně poskytují robotům mobilitu a schopnost pohybovat se pod vlivem magnetického pole.

Provedené testy ukázaly, že materiál je přizpůsobivý. Pomocí magnetických polí dokázali výzkumníci přinutit roboty prorazit překážky nebo šplhat po stěnách. Dokonce je dokázali rozdělit na dvě části, které spolupracovaly při plnění úkolů, jako je přeprava malých předmětů, a poté se opět spojily a vrátily se do původní podoby. Jedním z testů byl také útěk z miniaturního vězení.

Ačkoli taková technologie může vyvolávat obavy, toto malé zařízení má potenciálně široké využití, mimo jiné v medicíně nebo inženýrství. Robot byl použit k odstranění cizího tělesa z modelu žaludku a k podávání léků. Výzkumníci věří, že se osvědčí také jako inteligentní pájecí robot pro montážní práce a opravy elektroniky a jako mechanizovaný „šroub“, který usnadní montáž na těžko přístupných místech.

Zdroj: redakce, sciencealert.com