Vědci zjistili, že houby vedou rozhovory a dorozumívají se podobným jazykem jako lidé

Výzkum dokonce naznačil, že když se do houby řízne, tak „křičí“. Houby nejsou ani rostliny, ani živočichové, místo toho patří do vlastní říše. Patří sem kvasinky, plísně a houby.

Andrew Adamatzky z Laboratoře nekonvenčních počítačů na Západoanglické univerzitě v Bristolu uvedl, že začal hledat řeč hub ze zvědavosti, píše web Newsweek.

Již dříve zjistil, že slizové plísně vykazují zjevné kognitivní schopnosti prostřednictvím hrotů elektrické aktivity, a tak chtěl zjistit, zda houby dělají totéž.

Další část jeho práce zahrnuje vytváření stavebních struktur ze substrátů osídlených houbami. „Některé části substrátu obsahují živé mycelium, které bude zodpovědné za snímání vodítek z prostředí a rozhodování o prostředí. To se bude dít prostřednictvím elektrické aktivity,“ řekl Adamatzky.

Ve své nejnovější studii Adamatzky shromáždil čtyři různé druhy hub. Do vzorků píchal elektrodami a zaznamenával změny elektrické aktivity. Jeho zjištění, ukázala velké řetězce elektrických hrotů srovnatelné s neurony.

Adamatzky pak tyto hroty porovnal s hroty pozorovanými v lidské řeči a zjistil podobnosti. „Rekonstruoval jsem potenciální syntax houbového jazyka,“ řekl.

Studie ukázala, jak houby připomínají slovníky o přibližně 50 slovech, přičemž délka slov je podobná slovům v lidském jazyce.

Mezi jednotlivými druhy byly z hlediska složitosti jazyka rozdíly, přičemž některé houby měly větší lexikon, než ostatní.

Adamatzky uvedl, že houby mohou říkat několik věcí. Mohou si navzájem sdělovat informace o své přítomnosti stejným způsobem, jakým vyjí vlci, nebo mohou sdělovat ostatním částem mycelia, což jsou kořenové struktury houby, informace o přítomnosti atraktantů nebo repelentů.

Zdroj:newsweek.com