Houba, která obvykle napadá stromy a roste i u nás, poprvé v historii nakazila člověka

Vědci již léta varují, že houby mohou představovat vážnou hrozbu pro naše zdraví. To dokonale ilustruje nedávný případ muže z Indie. U pacienta bylo diagnostikováno onemocnění způsobené houbami, které obvykle napadají stromy. Lékaři přiznávají, že se s něčím podobným dosud nesetkali.

Lékaři v Indii oznámili zřejmě první případ, kdy se člověk nakazil houbou, která obvykle napadá stromy. Houba je rozšířená po celém světě a vyskytuje se i u nás. Popis a výsledky studie vyšly v časopise Medical Mycology Case Reports

Tento neobvyklý případ byl zjištěn v Indii u 61letého pacienta. Objevily se u něj polykací obtíže, kašel, chrapot, nechutenství, únava a opakované záněty v krku. Tento stav přetrvával asi tři měsíce, než se rozhodl vůbec vyhledat lékařskou pomoc. Zajímavé je, že pacient je povoláním mykolog, který při své práci pravidelně přicházel do styku s různými druhy hub.

Muž podstoupil CT vyšetření krku a bylo zjištěno, že má na pravé straně průdušnice kapsu hnisu. Poté byl odebrán vzorek tekutiny, který vykazoval známky rozvíjející se plísňové infekce. Byla v něm zaznamenána rozvětvená vlákna, tzv. filamenty, která jsou charakteristická pro houby. Každopádně stačilo ponechat odebraný sekret několik dní na misce v laboratoři, aby se takto vypěstovala jejich kolonie.

Lékaři si na místě s identifikací houby nevěděli rady. Rozhodli se proto poslat její vzorky do Spolupracujícího centra pro referenční a výzkum lékařsky významných hub, které funguje v Indii pod záštitou Světové zdravotnické organizace. Ve středisku byla provedena genetická analýza a bylo zjištěno, že se jedná o zástupce Chondrostereum purpureum, neboli Pevník nachový. Je zodpovědný za onemocnění stromů, na jejichž listech způsobuje charakteristický stříbřitý vzhled. Proto se onemocnění nazývá stříbřitý list.

Je to tak: houba napadá stromy. A to poměrně velké množství druhů. Může napadat duby, javory, jilmy, jabloně, hrušně a třešně. Jak se ale dostala do těla pacienta a způsobila tak závažný stav? On sám popřel, že by někdy pracoval přímo s tímto konkrétním patogenem, ale zároveň přiznal, že se často setkává s hnijícím výzkumným materiálem a jinými druhy hub.

Doposud se jedná o první zdokumentovaný případ, kdy se člověk nakazil purpura cartilaginosa. Nejdůležitější je, že to pro samotného pacienta dopadlo dobře. Lékaři mu odstranili tekutinu nahromaděnou v průdušnici. Muž poté dva měsíce užíval širokospektré antimykotické tablety. Následně byl zhruba dva roky sledován a neobjevily se ani nejmenší známky recidivy infekce.

Zdroj: Medical Mycology Case Reports