Vědci zjistili, proč komáři vydávají tolik hluku a jak reagují na pivo

Rušivý zvuk komára, který si poletuje kolem naší hlavy, stačí k tomu, abychom celou noc nezamhouřili oka. Bzučení komárů je způsobeno třepotáním, které vydávají jejich malá křídla při letu, a způsobují ho jak samičky, tak samečci, uvádí server Time.

I když je pravda, že většinou slyšíme zvuk od samiček, protože to ony se živí lidskou krví. Samci zase obvykle bzučí kolem rostlin a hledají vzácný nektar.

Při letu vydávají samci zvuk o frekvenci blízké 600 Hz, zatímco samičky vydávají zvuk o frekvenci kolem 400 Hz. Rozdíl je částečně způsoben rozdílnou velikostí křídel.

Komáři jsou schopni detekovat vibrace vznikající při rezonanci křídel svých soukmenovců díky mechanoreceptoru -Johnstonovu orgánu-, který mají v pedikelu neboli druhém článku tykadel. Přijímač byl pojmenován po baltimorském lékaři Dr. Christopheru Johnstonovi, který jej poprvé popsal.

Komáří Johnstonův orgán by byl obdobou našeho sluchového ústrojí a u samců je ve srovnání se samicemi enormně vyvinutý. Například u komára Aedes aegypti mají samci více než 15 000 neuronů určených k zachycování a interpretaci zvuků v tomto orgánu, zatímco samičky mají méně než polovinu.

Kromě toho se podařilo prokázat, že bzučení komárů souvisí s rituály páření. Některé vědecké studie ukázaly, jak se samci snaží „propojit“ své bzučení s bzučením samic. Když se jim to podaří, páří se tak, že upravují své frekvence, až dosáhnou 1 200 Hz.

Tyto údaje mohou být základním kamenem informací, které by mohly pomoci studovat jejich bzučení, zamezit páření a s ním i přenosu nemocí.

Komáři si vybírají své oběti

Komáři mají zvláštní apetit na některé lidi, kteří se zdají být silným magnetem schopným přitáhnout jejich pozornost, a naopak existují jiní, kteří se zdají být vůči jejich kousnutí zcela imunní.

V roce 2004 byla zveřejněna studie, podle níž je u lidí s krevní skupinou 0 až o 83 % vyšší pravděpodobnost, že budou poštípáni komáry, než u kohokoli s jinou krevní skupinou.


Pivo, z nás dělá mnohem lákavější oběť

Jiní vědci zjistili, že čím vyšší je tělesná teplota našeho těla, tím větší přitažlivost pro komáry vytváříme a že i pouhá skutečnost, že jsme vypili pivo, z nás dělá mnohem lákavější oběť.

Ze všech těchto faktorů je asi nejsilnějším faktorem přitahujícím komáry vylučování oxidu uhličitého, což je plyn, který komáři mohou detekovat až na vzdálenost třiceti metrů.

Odhaduje se, že za den vydechneme jeden kilogram oxidu uhličitého a že při každém vypuzení vzduchu z plic vypustíme asi 100 mg tohoto plynu. To je číslo, které je vyšší u dospělých než u dětí a které se liší v závislosti na stravě a fyzické aktivitě, kterou vykonáváme.

Zdá se, že právě emise tohoto plynu působí jako silný GPS, který komárům umožňuje najít své oběti v noční tmě.

Zdroj: Time, Wikipedia