Vědci zjistili, co udělá s mozkem 6 minut fyzické aktivity denně

Nová studie zjistila, že navýšením fyzické aktivity o pouhých 6 minut denně se razantně zvýší výkon mozku.

Jak mírná, tak intenzivní fyzická aktivita je velmi důležitá, aby se zabránilo zhoršení funkcí mozku. Důvod je ten, že cvičení zvyšuje půrtok krve do mozku a tím se i více okysličuje. To má za následek zlepšení paměti a duševních procesů, jak uvádí web Yahoo.

Vědci z Unversity College London zaznamenávali údaje o více než 8 500 Britech narozených v roce 1970.

Účastníci průzkumu nosily snímače aktivity po dobu nejméně deseti po sobě jdoucích hodin denně po dobu až sedmi dnů. Během této doby absolvovali několik kognitivních testů verbální paměti, včetně okamžitých a odložených úkolů, kdy si museli zapamatovat určitá slova.


Byli také testováni na jejich další funkce jako schopnost plánovat, soustředit se, multitasking a pamatovat si pokyny.

Ukázalo se, že během 24 hodin věnovali pět hodin a 42 minut lehké fyzické aktivitě, devět hodin a 16 minut sedavému chování a 8 hodin a 11 minut spánku. Ti, kteří dobře zvládali kognitivní úkoly, trávili méně času spánkem a sedavými činnostmi.

Zjistilo se také, že nahrazením sedmi minut spánku intenzivní aktivitou vedlo ke zlepšení o 1,2 %, podle zjištění zveřejněných v Journal of Epidemiology and Community Health.

Na druhé straně nahrazení osmi minut intenzivní aktivity neaktivním chováním snížilo hodnoty o jedno až dvě procenta. Nahrazením intenzivní aktivity šesti minutami lehké fyzické aktivity nebo sedmi minutami spánku způsobilo podobný 1-2% pokles. Studii publikoval server Journal of Epidemiology & Community Health.


Jak často bychom měli cvičit?

Dospělí ve věku 19 až 64 let by však měl být denně aktivnější než zmíněných 6 minut. Aby si člověk udržel zdraví, měl by pravidelně zvládat jeden z níže uvedených cvičebních plánů.

Mírné aerobní cvičení

Alespoň 150 minut mírné aerobní aktivity, jako je jízda na kole nebo rychlá chůze, každý týden. Dále 2 nebo více dní v týdnu silová cvičení, která procvičují všechny hlavní svaly (nohy, boky, záda, břicho, hrudník, ramena a paže) nebo

Intenzivní aerobní cvičení

75 minut intenzivní aerobní aktivity, jako je běh nebo hra tenisu ve dvouhře každý týden. K tomu posilovací cvičení 2 nebo více dní v týdnu, které procvičuje všechny hlavní svaly (nohy, boky, záda, břicho, hrudník, ramena a paže) nebo

Kombinované aerobní cvičení

kombinace středně intenzivní a intenzivní aerobní aktivity každý týden – například 2 x 30 minut běhu a 30 minut rychlé chůze se rovná 150 minutám středně intenzivní aerobní aktivity. K tomu posilovací cvičení 2 nebo více dní v týdnu, které procvičí všechny hlavní svaly (nohy, boky, záda, břicho, hrudník, ramena a paže).

Je dobré se držet pravidla, že 1 minuta intenzivní aktivity přináší stejný zdravotní prospěch jako 2 minuty středně intenzivní aktivity. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout doporučených 150 minut týdenní fyzické aktivity, je věnovat se jí 30 minut pět dní v týdnu.

Všichni dospělí by také měli přerušit dlouhé období sezení lehkou aktivitou.

Zdroj: redakce, Yahoo.com, bmj.com