Vědci vytvořili robotickou rybu, která bude čistit oceány od mikroplastů. Zabrání tak alarmujícímu znečištění?

Skupina vědců z čínské univerzity v S‘-čchuanu vytvořila robotickou rybu schopnou odstraňovat mikročástice plastů ve vodě, která by v budoucnu významně pomohla vyčistit oceány po celém světě od hrozivého znečištění, píše server Metroworldnews.

Vodní miniroboti o velikosti pouhých 1,3 centimetru byli vytvořeni k potírání mikročástic plastů, které jsou menší než pět milimetrů. Analýzy dospěly k závěru, že plastové znečištění je přítomno v mnoha přírodních prostředích, zejména ve vodě, takže tato malá rybka je ideální pro odstraňování tohoto znečištění, protože pohlcuje všechny znečišťující látky, které na své cestě potká.

Odborníci věří, že robotické ryby budou sbírat mikroplasty i v hlubších vrstvách a poskytovat data, která lze využít ke studiu znečištění moří v reálném čase. Podle čínských vývojářů by se navíc rybičky mohly používat i při citlivých nebo nebezpečných biomedicínských operacích.

Jak se robotická ryba ovládá?

Bylo vysvětleno, že robotickou rybu lze ovládat pomocí světla, zapínáním a vypínáním laseru v blízkém infračerveném pásmu se ocas ryby pohybuje ze strany na stranu, čímž je dosaženo pohonu potřebného k plavání. Dokáže plavat až 2,76krát rychleji než většina podobných umělých měkkých robotů. Je také biologicky odbouratelný a biokompatibilní: pokud ho sežerou jiné ryby, může být bez újmy stráven, protože je vyroben z polyuretanu.

Znečištění je alarmující!

1 milion tun plastů končí každý rok v oceánu a že toto číslo by se mohlo do roku 2040 ztrojnásobit, pokud se nesníží výroba a používání jednorázových obalů. Nové robotické ryby by proto mohly přispět ke snížení těchto alarmujících statistik. Na konferenci OSN o oceánech v červnu 2022 ekologičtí aktivisté varovali, že znečištění plastem představuje rostoucí hrozbu pro mořské živočichy i lidi.

Zdroj: Metroworldnews.com