Vědci vypěstovali v laboratoři funkční varlata. Výzkum otevírá dveře k novým možnostem léčby neplodnosti


Ve světě vědy a medicíny se objevil průlom, který by mohl změnit životy milionů mužů bojujících s neplodností. Vědci z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli dosáhli něčeho dosud nevídaného – v laboratoři vyvinuli umělá varlata. Tyto miniaturní organoidy varlat nabízejí nejen nový pohled na mužskou plodnost, ale také světlou budoucnost pro ty, kteří se potýkají s otázkami reprodukce.

Představte si varlata tak malá, že jdou vidět pouze pod mikroskopem, ale jsou plně funkční ve vědecké nádobě. Tento vývoj je víc než jen vědecký kousek, je to naděje pro mnohé muže, jejichž snem je mít vlastní děti. Mužská neplodnost je často tabuizované téma, avšak díky tomuto objevu by mohlo dojít k větší otevřenosti a pochopení, píše portál Interesting Engineering.

Organoidy varlat nejsou pouze statickými modely, jsou živými laboratorními replikami, které napodobují funkci skutečných varlat, včetně produkce spermií a testosteronu. Ačkoli tyto organoidy ještě nejsou na bodě, kdy by mohly produkovat zralé spermie, jsou velkým krokem k pochopení, jak tyto procesy fungují, a jak je možné je napodobit a ovlivnit v laboratorních podmínkách.

Kultivace umělých varlat

Díky pečlivým experimentům se týmu doktrora Gonena podařilo kultivovat organoidy varlat pomocí buněk získaných z novorozených myší.

Proces začal izolací nezralých testikulárních buněk z novorozených myší, které byly poté kultivovány v laboratorním prostředí příznivém pro tvorbu organoidů.

Pozoruhodné je, že výsledné organoidy vykazovaly tubulovité struktury a buněčné uspořádání připomínající autentickou testikulární tkáň. Kromě toho tato umělá varlata prokázala působivou dlouhověkost in vitro, přičemž některé organoidy přetrvávaly až devět týdnů.

Tento výzkum otevírá dveře k novým možnostem léčby neplodnosti, umožňuje lepší pochopení mužského reprodukčního zdraví a nabízí nové naděje pro muže, kteří čelí neplodnosti z různých důvodů, včetně léčby rakoviny. V budoucnu by mohly být tyto poznatky využity pro vytvoření nových terapií, které by obnovily nebo zachovaly mužskou plodnost.

Zdroj: Interesting Engineering