Vědci varují: Na astronauty možná číhají ve vesmíru zabijácké mimozemské medúzy

Odborníci tvrdí, že na Jupiterově měsíci Europa jsou ideální podmínky pro hrůzostrašné plovoucí medúzy, které mohou být podivnější a smrtelnější než ty, které žijí na Zemi.

Vědci zkoumali terén v Grónsku, který se svým charakterem podobá krajině na Jupiterově měsíci Europa, což je planeta, který již dlouho zajímá „lovce mimozemských civilizací“. Grónsko je přitom považováno za ideální oblast pro rozmnožování medúz, uvádí server India Times.

Povrch Europy je podle astronomů typický takzvanými „dvojitými horskými hřebeny“ vysokými okolo 100 metrů v pravidelných kilometrových odstupech, které poprvé nasnímala sonda Galileo už v 90. letech minulého století. Bylo záhadou jak vznikly, dokud vědci neviděli, jak se to stalo v severozápadním Grónsku, kdy se kolem kapsy tlakové vody rozlomil led.

Europa je jedním ze 79 měsíců Jupiteru. Podle odborníků má se svým hlubokým slaným oceánem pod ledem ty správné podmínky pro rozmnožování a život medúz, stejně jako má Grónsko. Vědci věří, že Jupiterův měsíc může být „požehnán“ bohatým podmořským životem hluboko pod ledem ve slaném oceánu.

Profesor Dustin Schroeder z americké univerzity ve Stanfordu řekl: „Protože je voda na Europě blíže k povrchu, existuje možnost, že obsahuje život.“ Vědec tvrdí, že pokud výzkumníci objevili medúzy v Grónsku, na Europě mají stejné podmínky a musí tam žít také.

Medúzy na Europě přitom zřejmě budou pro lidi mnohem smrtelnější než ty na Zemi v závislosti na jejich evoluci. „Na Zemi jsou medúzy obecně považovány za neškodné, ale v případě, že se lidé medúzy dotknou, vypustí řadu jedů, které příjemci způsobí velkou bolest a někdy i smrtelné následky,“ uvedl Schroeder.

Zdroj: India Times