NASA pořídila ohromující záběry Jupiterova měsíce, který je pokrytý ledem

Země pravděpodobně není jediným místem v naší sluneční soustavě, kde jsou oceány. Vědci se domnívají, že Jupiterův měsíc Europa pokrytý ledem skrývá mimořádně objemné moře s hloubkou 60 až 160 km, jak píše server Mashable.

Je to potřetí v historii, co sonda prolétla kolem ledového měsíce, a to ve výšce pouhých 352 km od povrchu Europy. Sonda NASA Juno pořídila nejjasnější snímky Europy ve vysokém rozlišení. Kromě toho specializované přístroje sondy pronikly do částí ledu Europy, který je silný asi 16 až 25 km.

Tato bezprecedentní data budou nyní analyzovat vědci z NASA a dalších institucí, aby zjistili, co se skrývá uvnitř ledového krunýře. Přestože na Europě zatím nejsou žádné důkazy o existenci života, může zde existovat prostředí, které by život mohlo hostit. Jinými slovy, tento měsíc je jedním z mála míst, která by mohla být „obyvatelným“ světem ve vesmíru. První oficiálně zveřejněný snímek z tohoto blízkého průletu ukazuje divokou, ledovou, popraskanou kůru Europy v oblasti poblíž rovníku zvané Annwn Regio. Terén je členitý, plný trhlin, které by mohly být vyplněny ledovou tříští, možná pocházející z relativně teplejších oblastí pod ním.

Druhý zveřejněný snímek, který má nejvyšší rozlišení, jaké kdy sonda Juno pořídila, pokrývá oblast o rozloze 150 km a ukazuje terén protkaný trhlinami a hřebeny. Za zmínku stojí zvláštní tmavší skvrny. Vědci se domnívají, že mohou souviset s výbuchem na povrchu. Tyto nové detailní snímky jsou pokladem pro planetární vědce. Dříve měli k dispozici pouze údaje ze dvou průletů sondy Galileo, která byla vypuštěna v roce 1989 a na oběžnou dráhu Jupiteru vstoupila v prosinci 1995.

Zdroj: mashable.com