Inženýři představili robota inspirovaného pavoukem

V nové studii inženýři z Coloradské univerzity v Boulderu v USA představili robota s názvem mCLARI. Modulární robot inspirovaný pavoukem o délce 2 cm dokáže pasivně měnit svůj tvar a protáhnout se úzkými mezerami v různých směrech. Váží méně než jeden gram, ale jako další užitečné zatížení unese více než trojnásobek své tělesné hmotnosti.

Robot dokáže obratně manévrovat v nepřehledném prostředí tím, že přechází z běhu vpřed na pohyb ze strany na stranu, přičemž se neotáčí, ale mění svůj tvar, což mu dává potenciál pomáhat záchranářům po velkých katastrofách, uvádí portál Techxplore. Výzkum je o krok blíže k realizaci robotů hmyzích rozměrů, kteří se mohou bezproblémově pohybovat v přírodním terénu podobně jako jejich zvířecí protějšky – především díky kombinaci přizpůsobivosti měkkého robota s hbitostí robota tuhého.

Robot dosahuje rychlosti pohybu 60 milimetrů za sekundu, což jsou tři délky jeho těla za sekundu.

Vzhledem k tomu, že se tito roboti mohou deformovat, můžou mít stále o něco větší rozměry, nést větší váhu, mít více senzorů, delší životnost a být stabilnější. Mohou se ale naopak zmenšit a dostat se do mezer, jako jsou například kontrolní přístupové otvory v proudovém motoru.

zdroj: Techxplore