Vědci objevili nejstarší galaxii ve vesmíru

Astronomové objevili nejstarší objekt ve vesmíru. Galaxie s označením HD1 je od Země vzdálena 13,5 miliardy světelných let. Vědci si však svým objevem nejsou úplně jisti, informoval web t3n.

Velký třesk nastal asi před 13,8 miliardami let. O pouhých 300 milionů letech později se údajně zformovala nejstarší známá galaxie HD1, kterou nyní vědci objevili. Vědci si ale zatím nejsou jisti, zda je astronomický objekt skutečně galaxií. V současnosti existují dvě různé teorie. Zpočátku vědci předpokládali, že HD1 je standardní galaxie se vzplanutím hvězd, tedy galaxie, která produkuje hvězdy vysokou rychlostí. Ale poté, co vypočítali, kolik hvězd by HD1 vytvořila, tým začal mít podezření, že to může být jinak. Úplně první populace hvězd, která se ve vesmíru vytvořila, byla hmotnější, jasnější a žhavější než moderní hvězdy. Ve skutečnosti jsou tyto hvězdy Populace III, nejstarší hvězdy ve vesmíru, schopny produkovat více UV světla než normální hvězdy, což by mohlo vysvětlit extrémní ultrafialovou svítivost HD1.

Alternativně by HD1 mohla také obsahovat supermasivní černou díru o hmotnosti asi 100 milionů hmotností našeho Slunce. Protože spotřebovává obrovské množství plynu, mohou být z oblasti kolem černé díry vyzařovány vysokoenergetické fotony, což by zase vysvětlovalo extrémní svítivost HD1. Přesné určení HD1 je však obtížné.

„Je to jako hádat národnost lodi podle vlajky, na které vlaje, když jste daleko na zemi a loď je uprostřed bouře a husté mlhy. Můžete vidět některé barvy a tvary vlajky, ale ne všechny. V konečném důsledku je to dlouhá hra na analýzu a vyloučení nepravděpodobných scénářů,“ popisuje situaci na webu phys.org Fabio Panucci, spoluautor objevu v Centru pro astrofyziku.

HD1 byla objevena po více než 1200 hodinách pozorování dalekohledy Subaru, Vista Telescope, British Infrared Telescope a Spitzer Space Telescope. Pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba bude výzkumný tým brzy znovu pozorovat HD1, aby ověřil její vzdálenost od Země. Pokud se současné výpočty ukáží jako správné, HD1 bude nejvzdálenější a nejstarší galaxií, která kdy byla zaznamenána.

Zdroj: t3n.de