Vědci našli způsob, jak z bláta vyrobit ocel

Vědci vymysleli ekonomicky výhodný způsob, jak snížit dopad průmyslové výroby oceli a hliníku na životní prostředí, a to tak, že pomocí vodíku roztaví toxické červené bahno, které zůstává po výrobě hliníku, a za 10 minut z něj vyrobí zelenou ocel. Hliníkový průmysl produkuje ročně přibližně 180 milionů tun zbytků bauxitu, známých jako červené bahno, které je extrémně korozivní, protože je vysoce alkalické a bohaté na toxické těžké kovy, píše server New Atlas.

Obvykle se ukládá na obří skládky s vysokými náklady na zpracování. Ocelářský průmysl je stejně škodlivý pro životní prostředí a je zodpovědný za 8 % celosvětových emisí oxidu uhličitého. Přesto se předpokládá, že poptávka po oceli a hliníku do roku 2050 vzroste až o 60 %. Vědci z německého Institutu Maxe Plancka však mají řešení, jak přeměnit toxické červené bahno, které zůstává po výrobě hliníku, na ekologickou ocel.

Červené bahno obsahuje až 60 % oxidu železitého. Tavení bahna v elektrické obloukové peci pomocí plazmatu obsahujícího 10 % vodíku ho redukuje na tekuté železo a tekuté oxidy, což umožňuje snadnou extrakci železa. Technika plazmové redukce trvá 10 minut a vzniká při ní železo tak čisté, že je lze zpracovat přímo na ocel. A již nekorodující oxidy kovů při ochlazování tuhnou, takže je lze přeměnit na materiál podobný sklu, který lze použít například ve stavebnictví.

Výzkumníci tvrdí, že výroba železa z červeného bahna přímo pomocí zeleného vodíku je ekonomicky životaschopná, přičemž červené bahno musí obsahovat pouze 35 % oxidu železitého, aby bylo výsledné železo konkurenceschopné na trhu. Studie byla zveřejněna v časopise Nature.

Zdroj: newatlas.com, nature.com, redakce