Vědci nalezli způsob, jak získávat kyslík z půdy na Marsu

Jedním z mnoha nebezpečí, kterým budou budoucí průzkumníci Marsu čelit, jsou toxické chemické látky v půdě nebo regolitu. Tyto chemikálie však nejsou jen překážkou průzkumu, mohly by být také klíčem k výrobě použitelného kyslíku na planetě, kde většinu atmosféry tvoří oxid uhličitý, napsali na webu Digitaltrends.

Evropská kosmická agentura (ESA) vyvíjí zařízení, které dokáže detekovat chemické látky zvané reaktivní formy kyslíku. Ty pocházejí ze zdrojů, jako jsou perchloráty, soli vyskytující se na povrchu Marsu, o nichž je známo, že u lidí způsobují problémy se štítnou žlázou a další zdravotní problémy.

Existují dva důvody, proč takové chemikálie detekovat. Za prvé, aby se s nimi průzkumníci nedostali do kontaktu, a za druhé, aby kyslík, který mohou vylučovat, nebyl mylně považován za známku života.

Takové detekční zařízení by však mohlo mít i další užitečné využití. „Tato technika může být použita nejen k detekci superoxidu,“ vysvětlila v prohlášení Malgorzata Holynska, inženýrka ESA. „Projekt bude zahrnovat počáteční návrh velkého reaktorového zařízení pro pravidelné získávání kyslíku z půdy, což nazýváme kyslíkové zemědělství. Sluneční UV záření pak během několika hodin doplní jejich zásoby kyslíku. Odhaduje se, že na ploše 1,2 hektaru by se získalo dost kyslíku na to, aby se při životě udržel jeden astronaut.“

Tuto vyvíjející se technologii je však obtížné otestovat. Existují však simulace půdy Marsu, vytvořené na základě toho, co víme o složení tamního regolitu. Z bezpečnostních důvodů jsou však z těchto materiálů vynechány nebezpečné chemické látky, které jsou pro testování klíčové. Tým plánuje požádat NASA, aby zjistila, zda může získat skutečné vzorky z měsíčních misí Apollo, na nichž by také mohl provádět testy.

Zdroj: Digitaltrends.com