Vědci detekovali stopy sluneční „tsunami“ v gronském ledu

Led nalezený v Grónsku a Antarktidě skrývá stopy dosud neznámé sluneční „tsunami“. K této události došlo před více než 9000 lety a na Zemi se po ní zachovaly stopy. V té době Slunce vyvrhovalo velké množství plazmy, které bylo větší než to, které známe dnes, informuje portál WioNews.

Na Slunci pravidelně vznikají erupce, které jsou doprovázeny výrony koronální hmoty. Ty, které známe dnes, se pravděpodobně nedají srovnávat s událostí, k níž došlo před více než 9 000 lety. Jednalo se o sluneční „tsunami“, jejíž stopy se zachovaly v ledu na Zemi.

Vědci našli stopy této sluneční „tsunami“ hluboko pod ledem v Grónsku a Antarktidě. Předběžný výzkum naznačuje, že šlo o velmi silnou sluneční bouři. Mnohem silnější než cokoli, co známe z moderní doby. Dokonce i ve srovnání s Carringtonovou událostí v roce 1859, kdy byly poškozeny telegrafní systémy v Evropě a Severní Americe.

Vědci se na základě izotopů chloru-36 až berylia-10 domnívají, že tato událost mohla být ještě větší než největší sluneční bouře zaznamenaná doposud v jiných ledových jádrech a letokruzích stromů z roku 774.

To vše vyvolává otázky ohledně budoucnosti. Pokud dojde k další tak silné sluneční bouři, může to vést k velkému ničení. Mohlo by to například vést k poškození satelitů na oběžné dráze kolem Země.

Zdroj: wionews.com