Přicházející sluneční bouře: jaké škody napáchá na Zemi?

Na naši planetu dopadá bublina plazmatu ze Slunce, která vyvolává intenzivní geomagnetickou bouři. Očekávají se výpadky komunikace a polární záře, píše portál meteoweek.com.

Zemi bude omývat Slunce
Byla nazvána „halloweenskou bouří“ a mohla by brzy zasáhnout Zemi. Tento jev by mohl vést ke vzniku polárních září viditelných pouhým okem.

V Evropě bude geomagnetická bouře viditelná v Belgii, zatímco ve Spojených státech je nejšťastnějším státem Oregon. Zatímco však tato událost vzbuzuje údiv a fascinaci, najdou se i tací, kteří uvažují o možných důsledcích: odborníci se obávají, že by tento intenzivní tok energetických částic mohl narušit komunikaci.

Tato plazmová bublina již způsobila výpadek rádiového vysílání v některých částech Latinské Ameriky. Sluneční erupce totiž ovlivňují magnetické pole naší planety, což může narušit dodávky elektřiny a komunikační sítě.

NASA vysvětluje důvod výpadku proudu
„Škodlivé záření ze vzplanutí nemůže proniknout zemskou atmosférou a fyzicky ovlivnit lidi na Zemi. Pokud je však dostatečně intenzivní, může narušit atmosféru ve vrstvě, kterou se šíří signály GPS a komunikační signály.“

Odborníci rovněž ujišťují, že případné narušení bude pouze dočasné.

Pochopení tohoto jevu
Vzplanutí je výsledkem obrovského výronu plazmatu z vnější vrstvy Slunce. Plazma se skládá převážně z elektronů a protonů a v tomto případě je přitahováno magnetickým polem sluneční koróny. Sluneční erupce se dělí do pěti výkonových tříd podle jejich jasnosti v rentgenovém záření. Ve vzestupném pořadí jsou to A, B, C, M a X. Každá třída je desetkrát silnější než ta předchozí, přičemž nejsilnější je X, a dále se lineárně dělí na 9 tříd očíslovaných od 1 do 9. Analyzovaná sluneční erupce spadá do třídy X1. Emise koronální hmoty (CME), která nyní směřuje k Zemi, se pohybuje rychlostí více než 1260 km/s. Není to však poprvé, co se to stalo.

Slunce mění svou polaritu každých 11 let, což ovlivňuje počet slunečních skvrn na jeho povrchu. Jedním ze způsobů, jak sledovat cyklus sluneční aktivity, je počítat počet slunečních skvrn. Cyklus sluneční aktivity začíná, když je počet slunečních skvrn minimální. Toto číslo se v průběhu času zvyšuje a v polovině cyklu dosahuje maxima a na začátku nového cyklu klesá na nové minimum. Vzhledem k tomu, že k výronům koronální hmoty, které způsobují geomagnetické bouře, dochází hlavně u slunečních skvrn, je pravděpodobnost výskytu bouří tím vyšší, čím vyšší je počet slunečních skvrn na Slunci.

Zdroj: meteoweek.com, NASA