Vědci chtějí těžit drahý kov z asteroidů poletujících vesmírem

Víme, že nastala doba soukromého cestování do vesmíru a v posledních letech se mluví o těžbě ve vesmíru, píše portál Newstral.

A NASA má s těžbou velké plány. V roce 2022 se chystá zahájit misi s názvem Psyche. Ta spočívá v tom, že se chce dostat k asteroidu, kterého pojmenovala 16 Psyche, o němž se předpokládá, že je z velké části „kovový“ a tedy ideální pro těžbu. NASA však zatím plánuje 16 Psyche pouze obletět a zdokumentovat a v každém případě se k asteroidu, který je mezi Marsem a Jupiterem dostane až v roce 2026.

Ovšem vědci nyní objevili dva na kovy bohaté asteroidy, které jsou blíž k Zemi. Na nichž by se totiž jednoho dne mohlo těžit železo, nikl a kobalt, které by se daly využít na Zemi nebo ve vesmíru. Odhaduje se, že obsahují 85 % kovu a jeden z nich by měl obsahovat tolik železa, niklu a kobaltu, že by to přesáhlo zásoby na Zemi.

Vědci využili infračervený teleskop NASA na ostrově Havaj. Psyche, největší těleso bohaté na kovy ve sluneční soustavě, je od Země vzdáleno asi 370 milionů kilometrů a je široké 226 kilometrů. Pravděpodobně je tvořeno železem a niklem a předpokládá se, že jde o zbytky jádra planety, která zanikla.

„Naše analýza ukazuje, že oba asteroidy mají povrch z 85 % tvořený kovy, jako je železo a nikl a z 15 % silikátovým materiálem, což je v podstatě hornina,“ uvedli vědci. „Tyto asteroidy jsou podobné některým kamenno-železným meteoritům, jako jsou mezosiderity, které se nacházejí na Zemi.“

Mohli bychom tedy těžit ve vesmíru? NASA si myslí, že ano. Vše bude ale otázkou času a rychlostí vývoje technologií.

Zdroj: newstral.com