Ve snaze snížit CO2 se město v Kanadě rozhodlo používat olej na vaření pro pohon popelářských vozů a nákladních automobilů

Rada města Surrey v Kanadě se chystá používat kuchyňský olej a odpadní tuk k pohonu svého vozového parku čítajícího téměř 80 vozidel ve snaze bojovat proti změně klimatu. Hydrogenovaný rostlinný olej (HVO) bude brzy pohánět popelářské vozy, minibusy, dodávky, zametací vozy a další vozidla města.

Úřad doufá, že přechod z nafty na HVO v nadcházejících měsících sníží emise oxidu uhličitého přibližně o 650 tun ročně. Jedná se o součást strategie, jejímž cílem je snížit emise oxidu uhličitého do roku 2030 na čistou nulu.

Hydrogenovaný rostlinný olej (HVO), známý také jako hydrotreated vegetable oil, je typ obnovitelného paliva vyrobeného z rostlinných olejů. Proces výroby HVO využívá hydrogenaci, která je chemickou reakcí přidání vodíku do molekul rostlinných olejů za přítomnosti katalyzátoru. Tento proces efektivně odstraňuje dvojné vazby v mastných kyselinách obsažených v oleji, což vede k vytvoření nasycených uhlovodíků. Výsledkem je velmi čisté palivo s nízkým obsahem síry a aromatů, které má vynikající vlastnosti při nízkých teplotách a je kompatibilní s existujícími distribučními systémy a motory.

V rámci další snahy o snížení emisí oxidu uhličitého městský úřad od roku 2019 nainstaloval na svá sociální centra solární panely a vysadil 2 250 stromů a všechna jeho vozidla pro rozvoz jídla jsou nyní poháněna elektromotory, uvádí BBC.

zdroj: BBC