Vatikán neskutečně bohatne: Centrální banka prozradila loňský zisk
Vatikán má svou vlastní banku, která se řídí ve svých plánech náboženskými pravidly. Institut pro náboženská díla, jak se jmenuje, právě zveřejnil výroční zprávu za loňský rok a její obsah vás možná překvapí. Zisk je totiž skutečně velmi vysoký. Křesťanský stát si v roce 2023 přišel na 30,6 milionu eur.
Účetní uzávěrku Institut pro náboženská díla zveřejňuje již dvanáctým rokem. Při tom se snaží vyhovět mezinárodním zvyklostem, které při sestavování podobných dokumentů platí.
Jak ve zprávě stojí, účelem vatikánské banky je především sloužit náboženským účelům Jeho svatosti papeže Františka a církvi na celém světě. Letos bude pravděpodobně moci posloužit skutečně vydatně, neboť výsledky jsou ohromující.
Vatikán je za vodou
„Čistý zisk 30,6 milionu EUR; + 23 % čistého úrokového výnosu, + 49 % čisté zprostředkovatelské marže, + 31 % provizní marže; celkové vklady klientů +4 % na 5,4 miliardy EUR; poměr TIER 1 ve výši 60 % a poměr nákladů k výnosům ve výši 48 %,“ píše se ve výroční zprávě.
Komise složená z kardinálů se vzhledem k těmto nadmíru uspokojivým výsledkům rozhodla rozdělit 13,6 milionu eur mezi různé náboženské a charitativní projekty.
Důvodem, proč se Vatikánu tak daří, je podle zprávy především kladná úroková marže, čisté úroky a také výnosy z provizí. Těchto výsledků se podařilo docílit i přesto, že měly být v roce 2023 vynaložené nemalé prostředky na „zlepšení služeb zákazníkům“ a digitalizaci.
Do zbrojovek Vatikán neinvestuje
Veškeré investice vatikánská banka striktně řídí křesťanskou etikou – jinými slovy nesmí být v rozporu s tím, co hlásá Bible a svatý stolec. Sám sebe pak Institut pro náboženská díla označuje za světovou jedničku v oblasti etických investic.
Pravděpodobně si kladete otázku, na čem stát, který je tak maličký, že leží uprostřed města a tvoří jej hlavně církevní představitelé, vlastně vydělává. Naprostou většinu jeho zisku ve skutečnosti představují výnosy z turistického ruchu a kulturních akcí. Vatikán je totiž mezi návštěvníky Říma velmi oblíbeným místem, které s radostí navštěvují.
V roce 2014 navíc Vatikán začal podnikat a poprvé povolil pronájem Sixtinské kaple pro soukromou kulturní akci. Automobilka Porsche tam tak uspořádala koncert pro čtyřicet lidí. Jaký byl výtěžek z tohoto pronájmu, církev neprozradila, ale údajně byl beze zbytku využit pro charitativní účely.
Obchodovat s alkoholem a ropou je zapovězeno
Investiční politika se řídí poměrně detailními pravidly. Investice by měly “přispívat ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu”, jak stojí v oficiálním dokumentu.
Zapovězené jsou tak investice, které souvisí s filmy pro dospělé, hazardními hrami, zbrojním průmyslem, interrupcemi, farmaceutickými společnostmi, které vyrábí antikoncepci a nebo se věnují výzkumu kmenových buněk.
Vatikánská banka se rovněž straní spekulativních investic na poli komodit, ropného průmyslu, jaderné energie nebo alkoholických nápojů (ačkoliv není zřejmé, zda se to týká také mešního vína).
V minulosti se v souvislosti s vatikánskou bankou objevilo několik korupčních skandálů. Právě papež František proto považuje za jeden ze svých důležitých cílů tyto nesrovnalosti dát do pořádku a finanční toky ve Vatikánu náležitě očistit.
Zdroje: Aktuálně.cz, Vaticannews.va, iDNES.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]