V říjnu končí prodej oblíbeného léku proti bolesti a zánětu. Náhrada nebude, předzásobte se
Od 14. října přestane být v lékárnách k dostání účinný lék na bolest Ketonal. Podle úřadů jej lze přitom velmi těžko nahradit.
Ketonal a jeho varianty Ketonal Forte a Ketonal Prolong je v Česku velmi užívaný lék proti bolesti a zánětům. Jeho účinná látka ketoprofen je nesteroidní antirevmatikum, které skvěle zabírá proti nejrůznějším zánětům, bolestem nebo i zvýšené teplotě. Lékaři ho předepisují například při revmatoidní artritidě, artróze a revmatismu. Velmi účinný je také při bolestivé menstruaci, úrazech nebo po operacích. Tlumí intenzivně bolest a patří kvůli tomu k nejžádanějším na trhu.
Problémy na straně výrobce
Problém je, že tento lék je velmi těžko nahraditelný, což potvrzuje i vyjádření Státního úřadu pro kontrolu léčiv (zkratka SÚKL). Ten oznámil, že došlo k problémům na straně výrobce a lék tak od října nebude běžně k dostání. Podle předběžných odhadů by mohl být Ketonal Prolong v lékárnách opět za měsíc, u Ketonalu Forte se počítá s polovinou listopadu a kdy bude k dostání základní Ketonal, se zatím neví.
Zákaz vývozu do zahraničí
Že je situace vážná, potvrzuje i fakt, že Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz vývozu tohoto léku do zahraničí. Jako důvod uvádí, že pokud by byl lék dovážen do zahraničí, jednoduše by nezbylo na české pacienty.
„Zákaz distribuce je přiměřeným opatřením vzhledem k možnému ohrožení zdraví obyvatel České republiky v důsledku nedostupnosti léčivého přípravku KETONAL FORTE. Veřejný zájem na ochraně zdraví obyvatelstva a zájem na zajištění dostupnosti léčivých přípravků odůvodňuje přiměřenost tohoto opatření ve vztahu k zásadě volného pohybu zboží na vnitřním trhu Evropské unie. Toto opatření obecné povahy je vydáváno pouze na nezbytně nutnou dobu, přičemž pominou-li důvody, pro které bylo vydáno, bude toto opatření obecné povahy zrušeno,“ uvedla ředitelka odboru léčiv a zdravotnických prostředků Daniela Rrahmaniová.
Nedá se nahradit, jděte za svým lékařem
Situace je špatná i v některých jiných evropských zemích, Ketonal úplně chybí třeba v Chorvatsku, kde by měl být znovu dostupný až v příštím roce. Jak si mají pacienti, kteří lék potřebují, poradit? Podle SÚKLu by měli zajít za svým lékařem a konzultovat s ním, jaký lék by zatím mohli užívat místo Ketonalu. Současně sám úřad ale varuje, že lék je velmi těžko nahraditelný.
Chybí i další léky
Aby toho nebylo málo, SÚKL varuje, že do konce roku budou chybět také některé další léky. SÚKL uvádí Peritol, Prothiaden, Cyclovision, Sorbifer dulures a Morfin sulfít ardez. Bohužel všechny tyto léky jsou z kategorie obtížně nahraditelných, navíc jsou vydávány pouze na předpis, takže není možné si vytvořit zásobu dopředu a je skutečně nutné postupovat pouze v souladu s doporučením vašeho lékaře.
Ve skladech jsou léky na měsíce
Proč vlastně k výpadkům léků v Česku dochází, není jasné, respektive není možné určit jednu jedinou příčinu. Obecně se hovoří o přílišné závislosti na Asii, kde se dnes vyrábí drtivá většina léků. Změnila se kvůli tomu i praxe lékárníků, kteří dříve drželi ve svých skladech zásoby léků maximálně na měsíc, dnes je běžné mír ve skladech léky na tři měsíce, protože výpadky přichází náhle a trvají dlouhou dobu.
Čekejte nebo volejte
Pokud je lék obtížně nenahraditelný, nezbývá než čekat. Problém je, že platnost receptu je pouze 14 dní, takže máte jen tuto lhůtu na to, abyste lék sehnali. Většinou tak člověk musí obíhat či obtelefonovávat lékárny, zda daný někde přece jen nemají. U volně prodejných léků je naštěstí k dispozici internet, kde lze vyhledat sortiment lékáren online. U léků na předpis dnes většina lékárníků vidí do skladových zásob svých kolegů v jiných lékárnách, takže vám alespoň mohou poradit, ve které lékárně případně lék ještě seženete.
Zdroje: tn.nova.cz, mskruh.cz, sukl.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]