V Polsku vylovili poklad. Tato zbraň způsobila před 100 lety spoušť

Hledači pokladů z YouTube kanálu Misja Skarb našli a vykopali z koryta řeky kompletní 155mm houfnici Schneider. Existuje velká pravděpodobnost, že zbraň používala polská armáda. Objevitelé se svým úspěchem pochlubili na sociálních sítích a ve videu na YouTube, jak píše server Wrzesnia.

Hledači pokladů zatím neprozradili, kde se nachází řeka, z níž toto historické vojenské vybavení vylovili. Je však známo, že kromě polní houfnice Schneider se podařilo najít několik dalších předmětů. Patří mezi ně vojenská lopata, lékařský kufřík, zachovalé nůžky, německý hrnek, nepoškozený teploměr, přilba nebo plynová maska. Své poznatky předvedli na videu na YouTube.

Houfnice Schneider

155mm houfnice vzor 1917 jsou francouzskou konstrukcí firmy Schneider. Tato děla dorazila do Polska s armádou generála Hallera a v roce 1919 se stala součástí výzbroje těžkého dělostřelectva polské armády. Na začátku října 1920 měla armáda již 206 exemplářů. Do roku 1935 se jejich počet zvýšil na 298.

Houfnice se masově používaly také během druhé světové války. Ještě před vypuknutím války zakoupilo Polsko licenci na jejich výrobu, která byla zahájena v závodě ve Starachovicích. V září 1939 měla polská armáda 341 houfnic a 234 z nich bylo použito v boji v těžkých dělostřeleckých divizích.

Canon de 155 C mle 1917 Schneider měl maximální dostřel až 11 200 m a praktický dostřel asi 8 000 m a rychlost střelby 40 ran za hodinu. Počáteční rychlost střely byla 450 m/s a výška palebné čáry 1430 mm. Hmotnost děla bez závěru byla 3 300 kg, hmotnost přední části s ojí byla 420 kg.

Náboje Schneiderovy houfnice se skládaly ze střely, zápalky, prachové náplně v pouzdře a zápalky. Používaly se však dva typy střel – šrapnely a granáty. Střepiny obsahovaly prachovou náplň a 270 olověných kuliček o hmotnosti 25 g každá. Naproti tomu granáty byly plněny jinou směsí výbušných náplní. Děla byla zpočátku tažena koňskými povozy. Později byly upraveny pro přepravu dělostřeleckými tahači.

Zdroj: wrzesnia.info