V Kambodži byl vyloven 300kg rejnok. Je to největší sladkovodní ryba na světě

V Kambodži byla ulovena největší sladkovodní ryba na světě. Ploskozubec z řeky Mekong váží 300 kg a je o 7 kg těžší než předchozí rekordman. K jeho vytažení na břeh bylo zapotřebí téměř 12 mužů, jak píše web Fourals.

Dosavadní rekord nejtěžší sladkovodní ryby na světě patřil sumci z řeky Mekong, který byl uloven v Thajsku v roce 2005. Mekong je nejdelší řekou Indočínského poloostrova, protéká Čínou, Laosem, Vietnamem a Kambodžou – částečně tvoří hranici Laosu s Thajskem a Myanmarem. Mekong je také proslulý svými obřími rybami, i když většina ulovených exemplářů není zdokumentována.

Obr Mekongu

Rekordně velká ryba byla objevena 13. června, kdy rybář z ostrova Koh Preah zavolal vědcům ze společnosti Wonders of the Mekong, že ulovil rejnoka. Nikdo si neuvědomoval, jak je vlastně velký, ani on sám, ani biologové. Podle měření byla ryba dlouhá 3,98 metru a široká 2,2 metru a vážila 300 kg.

Ryba dostala jméno Boramy, což v khmerštině znamená „úplněk“. Přestože ve vodách Mekongu plave mnoho obřích ryb, asi málokdo očekával, že se mu podaří chytit tak velkého rejnoka. Velké exempláře obvykle váží 150-200 kg a 300 kg je skutečnou raritou.

Podle ekologů je Mekong třetí nejrozmanitější rybí populací na světě, ale nadměrný rybolov, znečištění, pronikání slané vody a vyčerpání sedimentů způsobily prudký pokles populace. Těmito změnami jsou obzvláště ohroženi rejnoci, kteří hynou ve velkém počtu navzdory zavedení ochranných opatření, jako jsou omezení rybolovu a říční stráž.

Přesto je úlovek z Boramy velmi dobrým znamením a biologové doufají, že ve vodách Mekongu jsou ještě větší ryby. Některé z nich čekají na své objevení.

Zdroj: fourals.com