V Jižní Korei bude do roku 2025 vybudováno první plovoucí město na světě

V mořích u jihokorejského města Pusan bude americkou společností Oceanix realizován projekt plovoucího města. Tento počin, podporovaný OSN, má být průkopníkem nového způsobu života v podmínkách zvyšování hladiny moří v souvislosti s klimatem. Tématem se zabývá server GlobalConstructiOnReview.

V plánu je vybudovat město ze šestiúhelníkových modulů, které by bylo dostatečně stabilní, aby odolalo hurikánu 5 stupně, tedy rychlosti větru až 252 km/h. Podle oficiálních zpráv by první platformy měly být na vodě do roku 2025. Náklady na projekt se budou pohybovat kolem 200 milionů dolarů (asi 4,25 miliardy Kč).

Podle všech informací je v plánu sestavit město na ploše 75 hektarů pro10 000 obyvatel. Šestiúhelníky by byly seskupeny kolem centrálního přístavu a tvořily by je jakési vesnice s maximálně 1 650 obyvateli. Pod plošinami by fungovaly plovoucí útesy, které by měly umožnit pěstování mořských řas, ústřic, mušlí, hřebenatek a škeblí.

Tento nápad bude užitečný pro všechna pobřežní města na celém světě, která čelí zvyšování hladiny moří. Společnost Oceanix jedná s nejméně deseti vládami o výstavbě dalších plovoucích měst. Proč byl pro první projekt tohoto druhu vybrán právě Pusan? „Toto místo bylo pro stavbu prototypového města nejvhodnější, protože se zde nachází jeden z nejrušnějších přístavů na světě, takže místní stavitelé a inženýři mají zkušenosti se stavbami poblíž pobřeží“, říká Itai Madamombe, spoluzakladatel společnosti Oceanix.

Koncept plovoucího města byl poprvé projednán v sídle OSN v dubnu 2019 a společnost Oceanix plánuje představit další výsledky příprav na druhém kulatém stole OSN v dubnu 2022. Poté by tým začal s finálními přípravnými pracemi a pokračoval samotnou stavbou.

Zdroj: globalconstructionreview.com