V Evropě roste nový stát. Albánie je krok od historického okamžiku
Víte, kolik je na světě států? Odpovědi na tuto otázku se mohou různit. Oficiálně existuje 193 zemí OSN a k nim Vatikán. Dále jsou tu ale i různá území, jejichž suverenitu jiné státy ještě neuznaly. A čas od času se začne mluvit i o vzniku nového státu. To se děje i nyní. Nový stát podobný Vatikánu by měl vzniknout na území současné Albánie.
Vatikán většina z nás považuje za sídlo papeže. Fakticky jde ale o samostatný stát, i když je velmi maličký – jeho rozloha je pouhých 44 hektarů. Má ale svou vlajku, své území, svou hlavu státu (papež), svůj jazyk (latina) i své jasně dané státní zřízení – tím je teokracie. A i když leží na území Itálie, a to dokonce přímo v jejím hlavním městě Římě, nikdo už se nad jeho existencí (která trvá od 11. února 1929) nepozastavuje.
Velmi podobný stát ve státě by mohl vzniknout v Albánii. Jeho záměrem je v podstatě okopírovat Vatikán, ale neudělat z něj baštu křesťanství, nýbrž islámu. Nejde přitom o nápad několika muslimů – tento plán je podporován vládou a oficiálně o něm hovoří i tamní premiér Edi Rama.
Stát řádu řád bektášíjů
Nový stát, o který Albánie usiluje, má po vzoru Vatikánu vzniknout přímo na území jejího hlavního města Tirany. Jednat se má o území zasvěcené řádu bektášíjů, který má usilovat o náboženskou svobodu a má se řídit pravidly tohoto muslimského řádu. Podle politiků by měl nový stát mít jak územní, tak i administrativní svrchovanost. A měl by mít svou jasnou náboženskou svobodu.
To, že Albánci vznik státu ve státě myslí vážně, potvrzuje i jednání politiků a práce expertů na právo. V zemi se připravuje legislativa, která by vznik takového území nejen zajistila, ale zaručila mu i všechna práva, jaká mají další státy Evropy. Aby finálně mohl vzniknout, je nutné, aby ho nejprve schválil parlament. Ale jelikož v něm aktuálně má většinu současný premiér a jeho strana podporující vznik, tak by to nemělo být až tak složité.
Albánie přitom nemá problém ani s křesťanstvím ani s islámem. Obě náboženství se na jejím území prolínají a lidé různé víry tam žijí pospolu. Proč tedy zakládat suverénní stát, který bude prosazovat pouze islám? Zaprvé má jít o protipól již zmíněného křesťanského Vatikánu. A zadruhé má být jeho cílem prosazování mírumilovného islámu.
Řád bektášíjů například svým souvěrcům dovoluje pít alkohol a mohou jíst vepřové maso, ženy nenutí k zahalování a dovoluje jim modlit se společně s muži. Jejich stát by ale nebyl povinný pro všechny muslimy. Občanství by podle plánů měli získat především duchovní tohoto řádu a pak lidé, kteří se na řízení budou podílet. Ti, co na jeho území náhle začnou žít, nemusejí o občanství žádat ani jim nebude vnucováno.
Stát musejí uznat další země
Aby mohl nový stát v Albánii vzniknout, nestačí, aby o tom svévolně rozhodl tamní parlament. Je nutný i souhlas dalších světových velmocí, které stát musejí uznat. Jinak nastane prekérní situace, s níž se potýká například Kosovo, Severní Kypr, Abcházie nebo Tchaj-wan – tedy že část zemí je uznává jako suverénní státy, zatímco jiné jejich samostatnost odmítají.
Takový stát by tedy sice existoval, ale nebyl by nezávislým a velké země světa by ho vůbec nemusely brát v potaz.
Budoucí stát už má jasně vymezené území – mělo by mít rozlohu asi 11 hektarů a ležet přímo v hlavním městě Albánie. Další detaily se teprve dolaďují, takže ještě není zřejmý ani úplný název nové země, její vlajka a tak dále. A stejně tak není jisté, jestli k jejímu definitivnímu vzniku nakonec dojde – záleží to totiž na geopolitické situaci a názoru velkých států světa. Ty jsou ovšem při uznávání nově vznikajících státních útvarů obvykle velmi opatrné.
Zdroj: idnes.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]